Araştırmalar Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Araştırmalar Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğunu Ortaya Çıkardı

Sigara tiryakilerinin sigarayı bıraktıktan sonra çoğunun eğilim gösterdiği elektronik sigaraların da zararlı olduğu ortaya çıktı. Zararsız olması nedeniyle tercih edilen elektronik sigaralar en az sigara kadar diş etlerine zarar veriyormuş.

Elektronik sigaraların normal sigarayı bıraktırmaya olan etkisi nedeniyle günümüzde çoğu tüketici elektronik sigarayı tercih ediyor. Normaline göre daha az zararlı olan elektronik sigara yüzde  70 ila 90 arasında sigarayı azaltmaya yardımcı oluyor. Sağlıklı olarak nitelendirilen elektronik sigaranın ilk zararı da yapılan araştırma ile ortaya çıktı. Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan araştırmaya göre elektronik sigaralar diş etlerine en az normal sigara kadar zarar veriyor.

Rochester Üniversitesi'nde Prof. Irfan Rahman tarafından yapılan ve bu alanda ilk olma özelliği taşıyan bir araştırma ağız sağlığı açısından elektronik sigaların doğru bir seçim olmadığını ortaya koyuyor. Daha sağlıklı olarak bilinmesinden dolayı özellikle yetişkinler arasında yaygın bir şekilde kullanılan elektronik sigaranın en az normal sigara kadar diş etlerine zarar verdiği de söyleniyor. Ayrıca deneyler sonucu kullanılan aroma verici bileşenlerin de hücresel zararda büyük rol oynadığı görülüyor. Bu alanda yapılan araştırmaların yetersiz olması nedeniyle zararların tam olarak bilinmesi de mümkün değil. Bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirten Rahman, kullanıcıların bilinçlenmesi gerektiğini vurguluyor.

E-Sigara Bataryası Cebinde Patlayan Adam Hastanelik Oldu

YORUMLAR