Araştırmalara Göre Kadınlar Cep Telefonu Bağımlılığına Daha Yatkın

Araştırmalara Göre Kadınlar Cep Telefonu Bağımlılığına Daha Yatkın

Cep telefonu bağımlılığı nedeniyle ortaya çıkan kazalara günümüzde sıkça rastlamaya başladık. Birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olabilen bu kazalar sebebiyle Amerika gibi ülkelerde para cezası gibi yaptırımların uygulanması da bir süre önce gündeme gelmişti. Cep telefonu bağımlılığı sadece cep telefonu kullanan kişileri değil, çevredeki kişileri de hayati tehlikeye sokabilmekte. Bu nedenle akıllı telefon bağımlılığının araştırılması ve çözümler üretilmesi büyük önem taşıyor. İşte bu amaçla Güney Kore'nin Ajou Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmada cep telefonu bağımlılığı hakkında önemli veriler toplanmış.

Yapılan araştırma boyunca 1236 öğrencinin cep telefonu kullanma alışkanlıkları gözlenmiş. Araştırma sonuçlarında ise kadınların erkeklere oranla cep telefonlarına daha bağımlı oldukları ortaya çıkmış.

Araştırma boyunca gözlemlenen kadınların yüzde 52'lik bir bölümü günlük minimum 4 saatlik bir süreyle cep telefonu kullanmış. Erkeklerin ise yüzde 29.4'lük bir bölümü bu süre boyunca cep telefonu kullanmış. Cep telefonu kullanım süresi arttığında ise kadın ve erkek denekler arasındaki fark gittikçe açılmış. Günde 6 saatlik cep telefonu kullanımı söz konusu olduğunda kadınların yüzde 22.9'u bu süre boyunca cep telefonu kullanırken erkeklerin ancak yüzde 10.8'i aynı cep telefonu kullanım süresine ulaşmış.

Araştırmada birkaç farklı ilginç istatistiğe de yer veriliyor. Kadınların genel olarak Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarını kontrol etmek için cep telefonu kullandığı gözleniyor. Erkeklerin yüzde 37.2'lik bir bölümü mola zamanlarında cep telefonu kullanırken kadınların başka insanlarla konuşurken bile cep telefonlarını sıkça kontrol ettikleri not ediliyor.

Araştırmaya katılan deneklere akıllı telefonlarını kullanmadıkları zaman yüksek derecede tedirginlik ve stres hissedip hissetmedikleri sorulduğunda ise kadınların yüzde 20.1'lik bir bölümü bu soruya evet cevabı vermiş. Erkeklerde ise bu rakam yüzde 8.9 olarak kayıt altına alınmış.

Araştırmada elde edilen bütün veriler bir araya toplandığında ise kadınların erkeklere göre yüzde 10 oranında cep telefonu bağımlılığına daha yatkın oldukları sonucu ortaya çıkmakta.

Hunharca Akıllı Telefon Kullanarak Kendilerine Zarar Veren İbretlik İnsanlar

YORUMLAR