Arduino ile Eski Bilgisayar Parçalarından Müzik Yaptılar

Geçtiğimiz günlerde Paweł Zadrożniak, Youtube kanalında yayınladığı videoda Arduino devre kartı kullanarak eski disket sürücüleri sanata dönüştürdü. Paweł Zadrożniak kanalı eski, kullanılmayan disket sürücüleri, hard diskleri arduino devre kartı ile kodlayarak melodi çalar yaptı. Aynı 1990'lı yıllarda MIDI melodileri gibi çalan müzik kulağa gayet etkileyici ve hoş geliyor.

Paweł Zadrożniak'ın "Bohemian Rhapsody on FLOPPOTRON" ismini verdiği videoya hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Arduino Devre Kartı Nedir ?

Hemen kısaca Arduino'dan da bahsedelim. Arduino Giriş/Çıkış (Input/Output) kartı ve Processing dilinin uygulamasını barındıran bir fiziksel programlama platformudur. Elektronik ile iligili olan her insanın kolayca kullanabilmesi için geliştirilmiş açık kaynaklı bir mikrokontrolcü platformu olan Arduino çeşitli sensörlerden gelen sinyalleri okuyabilir, ışık yakıp söndürebilir, motor çalıştırabilir; kısacası aklınıza gelebilecek tüm elektronik uygulamaları yapma olanağı sağlar.

Arduino devre kartını kullanarak birçok değişik ve eğlenceli uygulama geliştirebilirsiniz. Bu kartın özelliklerini, nasıl çalıştığını, çeşitlerinin neler olduğunu, hangi projelerin yapılabileceği hakkında detaylı bilgilere internetten çeşiti kaynaklarda ulaşabilirsiniz. Epey eğlenceli olan bu kart, çeşitli robotik yarışmalarında da sıklıkla kullanılmakta.