Arkansas'taki Alevler Saçan 3 Metrelik Deliğin Sırrı Çözülemiyor

Arkansas Delik

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas eyaleti, birkaç gündür gizemli deliğin sırrını çözmeye çalışıyor. Ansızın alevler çıkartarak ortaya çıkan 3,5 metrelik deliğin nasıl ortaya çıktığı hala bilinmiyor.

Midway, Arkansas’ta yaklaşık bir ay kadar önce ansızın ortaya çıkan ve yoldan geçen bir vatandaşın 911 acil yardım hattını aramasıyla gün yüzüne çıkan delik, ilk keşfedildiğinde alevler saçıyordu. İtfaiye ekiplerinin olaya müdahale etmesinin ardından deliğin ortaya çıkma sebepleri aranırken, yaklaşık 1 aydır 3,5 metre derinliğe kadar giden bu ilginç oluşumun sebebi çözülemedi.

Bölge halkı deliğin şeytani bir varlık tarafından açılıp açılmadığını konuşmaya başlarken, Yargıç Mickey Pendergrass ise Arkansas Democtrat-Gazette’ye verdiği röportajda; “Doğaüstü şeyleri ve Şeytan işini hiç düşünmedik. [Halkın söylediği gibi] Şeytan dirgeniyle gelip, yere bir delik açmadı” dedi.

17 Eylül’de keşfedilen ve keşfedilmesinin ardından 40 dakika boyunca yanan deliğin sebebini araştıran polisler ise çevrede herhangi bir gaz kaynağının ya da boru hattının olmadığını belirttiler. İşin ilginç tarafıysa İtfaiye Şefi Donald Tucker’ın Springfield News-Leader’a yaptığı açıklama oldu.

İtfaiye şefi, “Deliğin içine bir termometre uzattığımızda içerisinin 415 derece olduğunu gördük. Çevrede herhangi bir boru hattı yok. Buna neyin sebep olabileceğini bilemiyorum” ifadelerini kullandı.

Uzay çöpü ya da meteor

Konuyu araştırmaya devam eden uzmanların en mantıklı görüşüyse uzaydan gelen bir cismin deliği ortaya çıkarmış olabileceğiydi. Bir tür uzay çöpünün ya da meteorun deliği açmış olabileceğini aktaran kimi uzmanlar, jeolojik olayları da göz ardı etmediler.

Arkansas Jeoloji Araştırma Kurumu bünyesinde görev yapan Ty Johnson, “Bu bölgede buna sebep olabilecek herhangi bir jeolojik olay olabileceğini düşünmüyorum. Buna sebep olacak herhangi bir şey yok” dedi. Deliğin hayvanlar tarafından açılmış olabileceğine dair kimi görüşler ortaya atılsa da 3,5 metrelik bir deliğin nasıl 40 dkaika boyunca yanabildiği yine cevapsız kalan sorulardan biri oldu.