ARM Cortex A73 İşlemci Çekirdekleri ve Mali G71 GPU Tanıtıldı!

ARM Cortex A73 İşlemci Çekirdekleri ve Mali G71 GPU Tanıtıldı!

2017 yılında çıkacak olan amiral gemisi telefonların ve tabletlerin performans kriterlerini belirleyecek olan yeni nesil ARM Cortex işlemci çekirdekleri ve Mali grafik işlemcileri Computex 2016'da resmi olarak tanıtıldı. Piyasada yer alan birçok amiral gemisinde kullanılan SoC modellerinde tercih edilen ARM Cortex çekirdekler ve Mali GPU'lar yeni nesil versiyonlarıyla performans limitlerini bir tık yukarı çekmeyi başarıyorlar. Yeni nesil ARM Cortex A73 işlemci çekirdekleri ve Mali G71 grafik işlemcileri daha yüksek Watt başına performans değerlerine sahipler. Dilerseniz bu yeni işlemci çekirdeklerinin ve grafik işlemcilerin teknik özelliklerine yakından bakalım:

ARM Cortex A79 Özellikleri:

ARM Cortex A73'a baktığımızda çekirdek frekansının ciddi derecede yükseldiğini görebiliyoruz. Ayrıca yeni çekirdekler artan Watt başına performans değerine bağlı olarak bu performansı belli bir sıcaklığı aşmadan koruyabilmekteler. 10 nm üretim teknolojisiyle üretilecek SoC'larda kullanılabilecek ARM Cortex A73 çekirdekler 2.8 GHZ frekansa ulaşabilmekteler. Bu da bir önceki nesil ARM çekirdeklere göre yüzde 30'luk bir performans artışı anlamına geliyor. ARM Cortex A73, bir önceki nesil ile karşılaştırıldığında yüzde 30 oranında Watt başına performans artışına da sahip.

ARM Cortex A73 çekirdekler 0.65 milimetrekarelik yer kaplamaktalar.

Mali G71 GPU Özellikleri

Mali G71, ARM'nin Bifrost mimarisiyle üretilen ilk grafik işlemcisi olarak öne çıkıyor. Mali G71'in Vulkan desteğine sahip olması ise büyük bir artı puan. Vulkan arayüzü sayesinde çok çekirdekli işlemciler oyunlarda daha yüksek performans verebiliyorlar. Vulkan'ın özelliklerine ve getireceği faydalara bu yazımızda değinmiştik:

Vulkan, DirectX 12'nin Katili ve Oyunların Yeni Geleceği OIabilecek mi?

Mali G71'in ve Bifrost mimarisinin Vulkan dışında öne çıkan özellikleri artan Watt başına performans değeri ve artan veriyolu genişliği. Önceki Mali grafik işlemcilere göre yüzde 20'lik bir Watt başına performans değeri artışı sunan Mali G71 artan bir sanal gerçeklik performansına da sahip olacak. 4K ekranları destekleyen ve 4X MSAA kenar düzeltme özelliğine sahip olan Mali G71'de 32 adet shader ünitesi bulunuyor. 120 Hz yenileme hızına erişebilen Mali G71 sayesinde sanal gerçeklik uygulamarı ve oyunları daha az gecikmeyle ekrana yansıtılabilecek.

Bir önceki Mali grafik işlemciyle kıyaslandığında milimetrekare başına yüzde 40'lık bir performans artışı sunan Mali G71 ana işlemci ve grafik işlemcisi çekirdekleri arasında yüzde 20'lik bir bant genişliği artışı sunuyor. Bu da yeni grafik işlemcinin karmaşık grafiksel hesaplamaların altından daha rahat kalkmasını sağlıyor.

ARM, Mali G71'in 2011 yılında çıkan dizüstü bilgisayarlarda kullanılan grafik işlemcilerdeki (Nvidia GeForce 940M) kaliteyi yakaladığını iddia ediyor. Mali G71 bu kaliteyi daha düşük güç tüketimiyle sunabilmekte.

ARM'nin yeni tanıttığı Mali G71 grafik işlemcinin ve ARM Cortex A73 işlemci çekirdeklerinin önümüzdeki sene içinde çıkacak mobil cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Asus Zenfone 3, Zenfone 3 Ultra ve Zenfone 3 Deluxe Tanıtıldı, İşte Teknik Özellikleri

YORUMLAR