ARM'nin Yeni İşlemcileri Makine Öğreniminde Çığır Açıyor!

ARM'nin Yeni İşlemcileri Makine Öğreniminde Çığır Açıyor!

Computex arifesinde ARM, mobil cihazlarda rakiplerine meydan okumaya devam ediyor. Tayvan'daki büyük gösteride şirket, yeni ARM Cortex A75, Cortex A55 ve grafik işlemcisi tarafında Mali G72 ile gücünü gösterecek. Büyük oranda performans ve güç verimliliği sağlayan bu yeni grafik ve mobil işlemcilere biraz daha yakından bakalım.

ARM, yeni nesil işlemci ve grafik işlemcileriyle ilgili büyük haberleri duyurdu. Şirket bugün, ARM Cortex A75'in hali hazırda kullanımda olan A73'e kıyasla yüzde 22 oranında bir performans artışı sağladığını ve amiral gemisi sınıfında büyük iş yapacağını açıkladı. Orta sınıf işlemcilerde ise ARM, şimdiye kadar tasarlanmış en yüksek güç verimliliğine sahip olan yeni ARM Cortex A55 ve önceki G71'e oranla verimlilikte yüzde 25'lik bir iyileştirmeyle gelen Mali G72'yi bir araya getirdi. 

Bu gelişmelerde dikkat çeken en önemli şey, yeni serinin yapay zeka ile ilgili getirdikleri diyebiliriz. Çünkü yerleşik yapay zeka ve makine öğreniminin zorluklarıyla mücadele etmek için özel olarak tasarlanmış ilk bileşenler ortaya çıktı. Ayrıca, makine öğrenimini geliştirecek mobil AI, mobil VR ve akıllı telefonların yeni devrimsel özelliklerinde de ARM ön planda olacak. 

ARM'nin Yeni Nesil İşlemcisi 'Mali-Cetus' Duyuruldu

YORUMLAR