ARM'nin Yeni Nesil İşlemcisi 'Mali-Cetus' Duyuruldu

ARM'nin Yeni Nesil İşlemcisi 'Mali-Cetus' Duyuruldu

Günümüzde birçok Android cihazı, genellikle ARM'nin 'Mali' grafik kartı ile çalışıyor. Bugüne kadar yapılan her yeni Mali yükseltmesi, önceki tasarıma kıyasla ufak geliştirmeler içeriyordu. Fakat ARM bu sefer büyük oynuyor ve yeni nesil ekran işlemcisi Mali-Cetus'u tamamladığını duyuruyor.

Cetus, daha yüksek çözünürlüklü ekranlar ve çoklu görevler düşünülerek tasarlanmış tamamen yeni bir mimari olmasıyla dikkat çekiyor. Android 7.0 Nougat'ın çok görevli işlevselliği için inanılmaz derecede yararlı olacak bu işlemci, görüntü işleme gücü artacağından 120Hz'e kadar 4Kx2K ekranlarla çalışabilecek. Diğer yandan Mali-Cetus, 4K video katmanlarını farklı alt ünitelere ayırmayı başarıyor; bu da pil ömrünün uzamasının önünü açıyor.

Ayrıca, OEM'lerin kendi donanımlarını Mali grafikleriyle genişletmesine izin verecek yeni bir işlemci arayüzünün de geldiğini söyleyelim. Android cihazları yeni Mali-Cetus mimarisiyle görmek biraz zaman alacak, ancak performans artışının ne kadar fark edeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

ARM'nin Yapay Zeka Destekli Yeni İşlemcileri Geleceğe Hazırlanıyor

YORUMLAR