Artık Akıllı Telefonlarımızı 'Robot Parmak' Yönetecek

Fransa'daki bir grup araştırmacı tarafından geliştirilen robot parmak sayesinde akıllı telefonlarınızda çoklu kullanıma yer verebileceksiniz. MobiLimb ismindeki bu teknoloji, gerçek bir parmak gibi işlev görebilen eklemlere sahip.

Marc Teyssier, Gilles Bailly, Catherine Pelachaud ve Eric Lecolinet isimli araştırmacıların üretmiş olduğu bu parmak telefonunuzu çok daha pratik bir alet haline çeviriyor. Örneğin cihazın masa üzerinde ilerleyebiliyor, sizin temasınız olmadan ekranı aşağı yukarı oynatabiliyor veya mesaj gönderebiliyor.

Aynı zamanda dokunma hissine duyarlı olan MobiLimb'in ilk aşamada ürkütücü geldiği dile getirildi. Fakat zaman içerisinde tüm telefonlarda görülmesi hedeflenen bu parmak aracılığıyla telefonunuza bir stand bile oluşturabilirsiniz. Telefonunuzu masaya koyup ayakta kalmasını sağlayan bu teknolojinin insan vücudu sınırlamalarını aşmayı amaçladığı dile getirildi.

Henüz prototip aşamasında olan MobiLimb için kullanıcıların pek olumlu yorumlarda bulunduğunu söyleyemeyiz. Bazı kullanıcılar gereksiz olarak nitelendiriyorken bazıları da ürkütücü buluyor. Peki ya gerçekten akıllı telefonlarda böyle bir parmağa ihtiyaç var mı? Görüşlerinizi bizimle paylaşın!