Artık .game Uzantılı Siteler Açabileceksiniz

Artık .game Uzantılı Siteler Açabileceksiniz

2011 yılında yapılan açıklamayla .com, .net, .org gibi bilinen uzantı adreslerine yenileri ekleneceği açıklanmıştı. Bu bağlamda her geçen gün yeni alan adları da piyasaya çıkmaya başladı. Bunlardan sonuncusu ise .game uzantısı oldu.

ICANN yani İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu, 2011'de yaptığı ilk açıklamanın ardından Google atağa geçmiş ve .google uzantısını tescillemişti. Bunun ardından birçok farklı uzantı adresi için satın alımlar gerçekleşirken, geçtiğimiz günlerde de .istanbul uzantısının satın alınabilir olacağı da duyurulmuştu. Özellikle oyun şirketleri ve oyuncuları ilgilendiren yeni açıklama ise .game uzantısına dair oldu.

Birkaç gün önce gerçekleştirilen açık arttırma sonucunda ise .game uzantısının haklarına Cayman Adaları merkezli Uniregistry sahip oldu. Aynı zamanda .audio, .auto, .car, .christmas, .flowers, .help, .hiphop ve .photo gibi alan adlarını da elinde tutan şirket, bu satın alımın ardından büyük oyun şirketlerinin hemen kendileri ile iletişime geçtiğini de bildirdi. Bu uzantıyı kullanmak için ilk başvuran Blizzard ve Activision oldu. Microsoft ise Minecraft ve Xbox için yeni uzantı ile alan adı aldı. Diğer taraftan Apple, iPad.game ile birlikte AppleWatch ve AppleTV için alan adlarını kapattı.

Üç Kuruşa Beş Köfte Olmaz Ama Bir Yıllık Domain Neden Olmasın?

Google Domain İşine De Girdi

YORUMLAR