Artık Google Play'de Her Önüne Gelen Uygulama Yayınlayamayacak

Artık Google Play'de Her Önüne Gelen Uygulama Yayınlayamayacak

Google Play uygulama mağazasının aldığı en çok şikayet uygulamaların çoğunun zararlı yazılımlar olmasıydı. Öyle ki son zamanlarda Google Play ‘kim kime, dum duma’ bir mağaza görünümü veriyordu. Bu durum kökünden değişiyor.Her ne kadar isteyerek olmasa da, Google Play uygulama mağazası bugüne kadar birçok zararlı yazılım yayılmasına sebep oldu. Bunun önüne geçmek isteyen Google, en büyük rakibi Apple’da olduğu gibi, insanlar tarafından yapılan ön kontrol sistemini devreye sokuyor.   

Sadece seçilmiş fokus grupların Google uygulama geliştiricilerin bulunduğu yeni bir kontrol ve geliştirme kadrosu sadece Google Play’e yerleştirilen uygulamaların kontrolü ile ilgilenecekler.

Google yaptığı açıklama ile birkaç aydır, uygulamaların onaylanmadan önce yazılım  mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından incelendiğini de belirtti. Google Play Ürün Müdürü Eunice Kim tarafından yapılan açıklamaya göre, yapılan kontrol ile uygulamanın zararlı bir yönü olup olmadığı denetleniyor ve uygulama raflara böyle yerleştiriliyor. Bu kadroya artık kullanıcılarda dahil edilecekler.

Yeni yöntemin Google Play üzerinden yayılan zararlı, kurallara uygun olmayan ya da kötü niyetli yazılım içeren uygulamaların önüne geçeceği düşünülüyor. Apple’ın uygulama mağazası App Store’da bu yöntem 2008 yılından bu yana uygulanıyordu. Google Play Android marketine yazılım yüklemek için bugüne kadar böyle bir onay mekanizması maalesef bulunmuyordu. 

Google Köprü Sayfa Kullanan Sitelere Ceza Yağdıracak

Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

İnternetin İlk Göz Ağrısı '.com' Uzantısı 30 Yaşına Bastı

YORUMLAR