Artık Instagram Verilerinizi İndirebileceksiniz!

Instagram Verilerinizi İndirebileceksiniz!

Instagram, çok kısa bir zaman sonra kullanıcıların kişisel verilerini bilgisayarlarına indirebileceklerini açıkladı. Söz konusu veriler arasında fotoğraflar, videolar ve mesajlar yer alırken; hikaye, beğeni ve yorum gibi diğer bilgilerin buna dahil olup olmadığı ise henüz belli değil.

Facebook'un Cambridge Analytica skandalı, sosyal medya platformlarının kullanıcı verilerine ilişkin yaklaşımlarını tartışmaya açmıştı. Benzer bir veri ihlalini Instagram'da yaşamamak için önlem alan şirket, geçtiğimiz günlerde üçüncü parti uygulamaların platforma erişimlerini kısıtlama kararı almıştı.

Popüler fotoğraf paylaşma uygulaması, kullanıcı gizliliğini sağlamak adına çok önemli bir adım daha attı. Kullanıcıların, platformdaki verilerini bilgisayarlarına arşiv olarak indirebileceklerini açıklayan Instagram, söz konusu verilerin boyutuna bağlı olarak bunun sadece birkaç dakika süreceğini ifade etti.

"Instagram'ın yeni özelliği, kullanıcıların kişisel verilerini daha iyi depolamasına ve daha kolay dışa aktarmasına olanak sağlamak için tasarlandı" diyen şirket, bu adımın, sosyal medyadaki kişisel verilerin korunması ve mahremiyet hakkının garanti altına alınması amacıyla Avrupa Birliği tarafından oluşturulan Genel Veri Koruma (GDPR) tüzüğüne bağlı olarak atıldığını söyledi.

Öte yandan bu yeni özelliğin ayrıntıları ve ne zaman kullanıma sunulacağı gibi detaylar henüz açıklanmadı. Ancak çok kısa bir zaman sonra kullanıcıların bu özellikten yararlanabilececeğini tahmin ediyoruz. 

YORUMLAR