Artık Kimse Kilo Almayacak! İşte Şişmanlığı Engelleyen İlaç

ABD ve Avustralyalı bilim insanları tarafından keşfedilen yeni RCAN1 isimli genin işlevsiz bırakılması sonucunda vücudun kilo almadığı ortaya çıktı. Bu geni devre dışı bırakmak için bir ilaç geliştiren bilim adamları, fareler üzerinden başarılı oldu.

Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi'nden bilim insanları ve Avusturalya'daki Flinders Üniversitesi'nden Profesör Damien Keating öncülüğünde uluslararası bir ekip tarafından yapılan araştırma sonucunda RCAN1 geninin özellikleri ortaya çıkarıldı. RCAN1'in kilo alımı üzerinde etkili olduğunu aktaran araştırmacılar, yüksek kalorili ürünler ile beslenilmesine rağmen kilo alınamayacağını düşünüyor.

Hücresel Fizyoloji Laboratuvarı'ndan Profesör Keating'in yaptığı açıklamasında "Biliyoruz ki birçok insan kilo vermekte hatta kilosunu korumakta farklı birçok sebep nedeniyle zorluk çekiyor. Bu çalışmada elde ettiğimiz bulgular ışığında, RCAN1 genini hedef alan bir hap geliştirerek, kilo verilmesini sağlayabiliriz" ifadesini kullandı. Ayrıca fareler üzerinde deney yapan bilim adamları olumlu sonuçlar elde etmiş durumda.

Yağ Depolamasının Azaltılması Amaçlanıyor

RCAN1 genini bloklanması durumda sağlıksız beyaz yağın, sağlıklı kahverengi yağa dönüşmesine yardımcı olacağını da dile getiren Keating, amaçlarının bir kişinin gıda tüketimini azaltmasına veya daha fazla egzersiz yapmasına gerek kalmadan vücudun daha az yağ depolamasını sağlamak üzerine kurulduğunu ifade etti.