Artık Sosyal Medya Fenomenleri de Vergi Verecek

Özellikle son bir yıl içerisinde kazandıkları paralarla çok konuşulmaya başlanan sosyal medya fenomenleri Hazine ve Maliye Bakanlığının radarına girdi. Belli bir ekiple çalışan fenomenlerden yıllık gelir vergilerinin tespiti için özel takım kuruldu.

2016 yılında vergi mevzuatı açısından gerekli tüm altyapıyı hazırladığını ve sosyal medyaya özel vergi takibi için bir ekip oluşturduklarını belirten Hazine ve Maliye Bakanlığı, yıllık 500 bin TL gibi kazançlara sahip olan fenomenleri yakın takibe aldı. İnternet üzerinden yürütülen ticaretin ve dijital hizmetlerin izlenmesini isteyen bakanlık, fenomenleri Gelir İdaresi Başkanlığı’na davet ediyor.

18 Yaşından Küçükler Vergiden Kaçamıyor

Sosyal medya fenomenlerinin banka hesaplarını takibe alarak gelirlerini belirleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, belli başlı kişileri vergi ödemeye yükümlü tutacaklarını dile getirdi. Her fenomene kazançları oranında vergi uygulanacağını ifade eden bakanlık, 18 yaşından küçük kişilerin de vergiye tabi olduğunu belirtti.

Yurt Dışında Yaşayanlar da Vergi Ödeyecek

Ayrıca vergiden muaf olabilmek için yapılacak hilelerin önüne geçilmesini hedefleyen bakanlık, yurt dışında yaşayıp Türk izleyicilerden para kazanan fenomenlerin de vergi ödeyeceğini belirtti. Peki ya sizce sosyal medya fenomenleri vergi ödemeli mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!