Artık Tıbbi Kayıtlarınızı Google'dan Kaldırabilirsiniz

Artık Tıbbi Kayıtlarınızı Google'dan Kaldırabilirsiniz

Google’ın arama boyutlarının sınırı neredeyse sonsuz. Tanımadığınız bir kişinin ev adresine ulaşmanıza bile yardımcı olan şirket, politikasından kişisel sağlık bilgilerini çıkardı. Artık tıbbi geçmişinizin Google'da bulunmamasını sağlayabilirsiniz.

Aralık ayında yaşanan talihsiz bir olay sonrası böyle bir değişikliğe gidildiği düşünülüyor. Hintli bir patoloji laboratuvarının yanlışlıkla 43 bin hastasının HIV testi sonuçlarını Google’a yüklemesiyle, internet devi bu bilgileri dizine ekledi. Bu gibi aksiliklerin önüne geçmek için olsa gerek, sosyal güvenlik numaraları, imza fotoğrafları, kredi kartları ve banka hesapları gibi kişisel finansal verilerden sonra, sağlık bilgilerinizi de hafızada tutmak için izninizi isteyecek.

Ayrıca, tıbbi kayıtlarınızın kopyalarını bir Google araması aracılığıyla bulursanız, Google'dan bu sayfaları kaldırmasını isteyebilirsiniz. Şirket, kişisel bilgilere ek olarak, çocukların cinsel istismarının resimlerini, çıplak veya cinsel açıdan açık imgeleri de talebiniz üzerine veri tabanından siliyor. Neden ‘kaldırılabilir politikası’ nın kısıtlı olduğunu, 'Dünya’nın bilgisini düzenlemek ve evrensel olarak erişilebilir kılmak’ prensibiyle açıklayan internet devi, bu sebeple doğum tarihlerini, adreslerini veya telefon numaralarını arama sonuçlarından kaldırmıyor.

Google Stres Çarkı İşine Girdi

Google San Jose'de Kendi Şehrini Kuruyor

YORUMLAR