Artık Uygulama Sektörü Hollywood'dan Daha Büyük

Artık Uygulama Sektörü Hollywood'dan Daha Büyük

Hollywood film endüstrisinin artık en büyük rakibi mobil uygulama sektörü. Apple'ın yayınladığı basın bültenine göre sadece Apple, mobil uygulama geliştiricilerine 2014 yılında 10 milyar dolar para yatırdı.

Uygulama sektörünün dünya üzerindeki cirosu Hollywood filmlerinin getirilerinin üzerine çıktı. Hollywood'un 2014 bilançosu henüz yayınlanmamış olmasına rağmen uygulamalara harcanan para küresel Hollywood gelirlerinin çok üzerinde seyrediyor.  Buna Android uygulamalar, reklamlar ve ek servislerde dahil edildiğinde mobil uygulamaların toplam getirisi Amerikan film endüstrisinin gelirlerini geride bırakıyor. 

Öte yandan, istihdam alanında da uygulama sektörünün yine ezici bir üstünlüğü var. Hollywood'da 2014 yılında kayıtlı 374 bin kişi çalışmış. Sadece Apple çalışanlarının sayısı ise tüm dünyada 627 bin kişiye ulaşmış durumda. Hollywood çalışanlarının sayısının artışı ve azalışı bu rakam kotasının çok üzerine çıkmıyor. Apple ise her yıl çalışan sayınını neredeyse 100 bin kişi daha artırıyor. Buna uygulama geliştiricileri de dahil. 

Kısaca resmi olmayan rakamlara göre mobil uygulama endüstrisi Hollywood'un muazzam gelirlerini aşmış durumda. Bunun en önemli sebebi hızlı ulaşılabilir, makul fiyatlandırılmış ürünler ve dünya çapında talep olarak gösteriliyor. 

Sinema Salonlarında Akıllı Gözlük Kullanmak Artık Yasak!

Terminator Kafaları Karıştıracak Biçimde Yeniden Sinemalarda

Sanal Gerçeklik Filmleri Geliyor: Başrolde Oculus Rift

YORUMLAR