Artırılmış Gerçeklik Savaş Meydanlarına İniyor

Artırılmış Gerçeklik Savaş Meydanlarına İniyor

Yeni geliştirilen bir teknoloji, ABD Ordusu askerlerinin sadece kendi konumlarını değil, arkadaşlarının ve düşmanlarının konumlarını da tam olarak bulmalarına yardımcı oluyor. Taktiksel Artırılmış Gerçeklik (TAR) adı verilen bu teknoloji, gece görüş gözlüğü ve global konumlandırma sisteminin yerini bir VR gözlüğü ile değiştiriyor.

Bu teknolojinin çalışma prensibine bakıldığında, bir askerin kaskına monte edilen birer inçlik göz merceklerini görüyoruz. Bu mercekler kendi bulundukları arazinin haritasını askere gösteriyor. Ayrıca, hedefi ve uzaklığı göstermek için de bir tablet ve termal kameradan kablosuz olarak veri iletiyor. 

Bölünmüş ekrana sahip olan ekran, ileri ve geri görüşleri de vurguluyor ve askerlerin kafalarının arkasında da gözleri oluyor. Gece ve gündüz kullanım için tasarlanan TAR, ABD Ordusu Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Komutanlığı'nın İletişim-Elektronik Ar-Ge Merkezi (CERDEC)'de yaklaşık on yıldır bu küçük mercekler için geliştiriliyor. 

Bu çalışmalar gösteriyor ki günümüzde savaşlarda sadece yürekli olmak yetmiyor, teknoloji bu işin kilit noktası. Sizce ilerleyen dönemlerde savaş teknolojilerinde neler görebiliriz? 

ASELSAN'dan İlk Tam Modüler İnsansız Savaş Aracına Büyük Katkı

YORUMLAR