Asansör İle Uzaya Çıkmaya Ne Dersiniz?

Asansör İle Uzaya Çıkmaya Ne Dersiniz?

Uzay taşımacılığında çığır açacak bir proje için düğmeye basan Kanadalı şirket, 20 kilometre uzunluğundaki uzay asansörü için patent aldı.

Her geçen gün uzaya daha az maliyet ile çıkılması için araştırmalar yapan Kanada merkezli şirket, roket kullanımının azalması ve bu sayede uzay seyahatleri için gereken maliyetin azalmasına neden olacak uzay asansörünün patentini aldı.  Konuyla ilgili resmi açıklama yapan firma bu asansör sayesinde astronotların kolay bir şekilde asansörün tepesine çıkacaklarını ve buradan da araçlara binerek kısa sürede yörüngeye ulaşacaklarını ifade ediyor.

Penn State Üniversite'sinde yapılan araştırmalar sonucu yeni ürettikleri elmasların uzaya çıkışı kolaylaştıracağını düşünen araştırmacılar çok ince yapıda olan bu elmas nanoliflerin Dünya'dan Ay'a ulaşım için kullanılacak olan uzay asansöründe ideal olarak kullanılabileceğini belirtiyor. John Badding'in liderliğini yaptığı ekip sıvı halde bulunan izole benzen moleküllerine uyguladıkları değişken basınç ile karbon atomu çemberlerinin kararlı zincirlere dönüştüğünü keşfetti. Bu keşif ile insan saçından 20 bin kat daha ince olan en sağlam malzemeyi üretmeyi başardılar. 

Elmas nanolif adını verdikleri bu maddenin uzay asansöründe kullanılabileceğini ve böylece uzaya asansörle çıkma hayallerinin kapısının aralandığını belirten araştırmacılar, bu nanoliflerin aynı zamanda çok hafif olduğunu belirtiyor. Bu ilginç ve bir o kadar da önemli keşif ile 1985 yılından beri hayali kurulan uzay asansörünün gerçekleşmesi için uygun ortam yaratılabilir. Bakalım uzaya asansör ile ne zaman çıkacağız merakla bekliyoruz.

YORUMLAR