ASELSAN, Yerli ve Milli "KATMER" Teknolojisi Geliştiriyor

Aselsan Katmer Teknolojisi

ASELSAN, çok katmanlı mikrodalga seramik (KATMER) teknolojisi geliştirdiğini açıkladı. KATMER teknolojisi kullanılarak 30 kata kadar üretilebilen mikrodalga devrelerle oluşturulan mikrodalga modüller, klasik yöntemlerle üretilen modüllere göre çok daha küçük hacimlere sığdırılabiliyor. Bu sayede daha küçük, daha güçlü radar ve elektronik harp cihazları üretilebilecek.

KATMER teknolojisi, katmanlı seramik devre oluşturma yöntemi olarak tanımlanıyor. Bu teknoloji, malzemenin iletken hatlar ve geçitlerle işlenerek tabakalar halinde üst üste dizilmesi ve fırınlanması yöntemiyle yapılıyor. KATMER teknolojisiyle iletim hatları üçüncü boyuta yerleştirilebiliyor. Böylece mikrodalga modüller, harici baskı devre kartlarına gerek kalmadan tasarlanabiliyor.

Teknoloji, geniş bir frekans bandında elektronik kart ve modül yapımında kullanılıyor. KATMER, özellikle çok sayıda mikrodalga modül içeren radar ve elektronik harp sistemlerinin, daha küçük hacimlerde gerçekleştirilmesine imkan sağlaması açısından oldukça önemli bir teknoloji. Yerli ve milli olarak geliştirilen bu teknoloji, çok fonksiyonlu ve yüksek performanslı uydu, uzay ve askeri uygulamalarda kullanılıyor ve bu alanlarda büyük avantajlar sağlıyor.

ASELSAN mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak, geliştirilen süreçler ve bilgi birikimiyle üretilen KATMER teknolojisine Dünya’da da az sayıda ülke sahip. Bu teknoloji sayesinde artık, kara, deniz, hava ve uzay platformları için geliştirilen radar, elektronik harp ve uydu sistemleri için tasarlanan mikrodalga modüller, sızdırmaz yapıda, yüksek güvenilirlikli ve uzay standartlarına uygun bir biçimde üretilebilecek.