Aşı Randevu Sistemi Nasıl Olacak? İşte Yanıtı

Aşı randevu sistemi ile ilgili detaylar belli oldu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, randevu sisteminin nasıl olacağını açıkladı. İşte tüm ayrıntılar!

Aşı randevu sistemi belli oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, randevu sisteminin nasıl olacağını açıkladı. Böylece insanların kafasında oluşan sorular giderildi. Yapılan açıklamanın tüm detayları haberimizde.

Aşı Randevu Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Ateş Kara, yaptığı açıklamada, "Öncelikle e-Nabız üzerinden veya sağlık kayıt sistemleri üzerinden aşı sırasının sizde olup olmadığını değerlendireceksiniz. Eğer yaşınız 65 yaşın üstündeyse sıranız geldiyse aşı olabileceğinizle ilgili bilgi çıkacak ama bu arada diyelim ki siz temaslısınız, o zaman 'şu anda temaslısınız, 10 gün içerisinde temasınız kalktığında tekrar sorgulayın' denilecek “ifadelerini kullandı.

Randevunun nasıl alınabileceği ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Prof. Dr. Ateş Kara, “Tekrar sorguladığınızda aşı sıranızın geldiğini gördükten sonra bu sefer sistem üstünden randevu alacaksınız. İnternetten olabilir, cep telefonunuzdaki aplikasyondan olabilir ya da telefonla arayarak alabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Sistemin nasıl çalıştığına ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kara, “İşlem olarak size şöyle sorulacak; 'aşı sıranız gelmiş nerede aşı olmak istersiniz; hastane mi, sağlık merkezi mi yoksa aile sağlığı merkezinde mi olmak isterseniz?' Onu seçeceksiniz. Seçtiğinizde de size o tarihe uygun aşı randevusu verilecek ve o saat içerisinde gittiğinizde aşı olduktan sonra 15 dakika merkezde bekleyeceksiniz” dedi ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Ondan sonra telefonunuzdaki aplikasyonda sizin aşınızın gerçekleştirildiği ve bir sonraki aşı için de randevunuz oluşturuluyor. Sonrasında da sistem otomatik olarak ertesi gün 'herhangi bir şikayetiniz oldu mu olmadı mı, herhangi bir problem yaşadınız mı yaşamadınız mı' onu sorgulayacak. Böylece biz şunu da görmüş olacağız; şu ana kadar 100 kişi, 1000 kişi, 500 bin kişi aşı oldu, ateşi olan olmadı. Bunu görmek hepimizin içinin rahat olması, hepimizin en azından daha güvenli hareket etmesini de sağlayacak.”

"Eğer siz aşı oluyorsanız yüzde 78 oranında bu virüsü almıyorsunuz veya bu virüsle ilgili herhangi bir semptom geliştirmiyorsunuz; ama hastaneye yatma, yoğun bakıma yatmayı önlemede çok çok başarılı. Bizim her aşı uyguladığımız kişide 'aşı tamamen etkili olacaktır' diye bir beklentimizin olmaması lazım.”

“Bir de bazı nedenlerle bazı kişilerin aşılara cevap vermeme ihtimali de var. Ama burada elde edilen veri çok kıymetli ve çok değerli. Ne bakımdan çok değerli? Hastaneye yatmıyorsunuz, özellikle yoğun bakıma yatmada nerede ise tamamen koruyucu o bakımdan bu aşının uygulanması büyük bir avantaj sağlayacak."

Moderna Aşısının Bağışıklık Süresi Açıklandı
Bilim

Moderna Aşısının Bağışıklık Süresi Açıklandı

Moderna aşısının bağışıklık süresi belli oldu. Amerika Birleşik Devletleri merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna CEO’su Stephane Bancel, yeni tip koronavirüs döneminde en çok merak edilen soruyu yanıtladı.

YORUMLAR