Aşırı İnternet Kullanımı Boşanmalara Sebep Oluyor

internet bağımlılığı çiftler

Aşırı internet kullanımının boşanmalara sebep olduğunu dile getiren Profesör Doktor Nevzat Tarhan, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan kimi araştırmaların, internet bağımlılığı ve boşanmalar arasındaki korelasyonu gösterdiğini dile getirdi.

Nevzat Tarhan boşanma

Yaptığı açıklamada ilk olarak kişilerin çok fazla telefon kullandıklarını fark etmeleri gerektiğini ifade eden Tarhan, zamanını tam anlamıyla yönetemeyenlerin internet bağımlısı olmaya aday olduklarını kaydetti. İnsanların dikkatlerini yöneltmeleri gerektiğini ve bunu başarmaları durumunda bilgisayar ya da telefon bağımlılıklarını yenebileceklerini aktaran ünlü psikiyatrist, sosyalleşmenin önemine dikkat çekti.

Zaman yönetimi yapabilen ve dikkatlerini doğru noktalara yönlendiren kişilerin daha başarılı sonuçlar aldıklarını söyleyen Nevzat Tarhan, “Bir kişinin zaman yönetimi yapıp yapmadığını nasıl anlarız? ‘Bu benim için çok önemli buna daha çok zaman ayıracağım. Bu daha az önemli buna daha az zaman ayıracağım' diyorsa. ‘Bu konu benim önceliğim değil' diyerek hayır diyebiliyorsa, hayır diyebilme becerileri varsa zaman ve dikkat yönetimi vardır” açıklamasını yaptı.

Boşanma konusuna ayrı bir başlık açan ünlü profesör, “ABD'de yapılan araştırmalara göre boşanmaların üç nedeninden biri internetin aşırı kullanımı… Mahkemelerdeki boşanma dilekçelerinde yazılan bilgi olarak bu geçiyor. Demek ki internet bağımlılığı, internetin yanlış kullanımı göz ardı edilebilecek bir durum değil” dedi.