Askeri Kullanım İçin 18 Gram Ağırlığında İnsansız Hava Gözlem Aracı Geliştirildi

Askeri Kullanım İçin 18 Gram Ağırlığında İnsansız Hava Gözlem Aracı Geliştirildi

Savunma sanayi ve askeri teknolojiler, günümüzde artık ağır, hantal ve geneleksellemiş mekanikten git gide uzaklaşıyor. Teknolojinin gitgide nanometre boyutlarında çalışıyor hale gelmesi, elbette her sektörü etkilediği gibi askeri teknolojileri de etkiliyor. Büyük boyutlarıyla bildiğimiz insansız hava gözlem araçları, çok yakın bir gelecekte yerini çok küçük modellere bırakabilir.
Amerikan ordusu için insansız hava aracı üzerinde çalışan Norveç'li Prox Dynamics isimli firma, Black Hornet Nano adında ve bir ele sığacak boyutta askeri hava gözlem aracı geliştirdi. 18 Gr gibi bir ağırlıkla hafifliğin sınırlarında olan Drone, 10x2.5 cm boyutlarında. Boyut ve ağırlık olarak son derece hafif olan bu araç aynı zamanda termal kameraya ve 1 Km uçuş menziline sahip. Özellikle cihazın ağırlığını ve uçuş menzilini düşündüğünüzde içerisindeki pil gibi donanımların ne derece uç nokta çalıştığını görebilirsiniz. Araç kablosuz olarak uzaktan kontrol ediliyor ve kendisi gibi ufak boyutlara sahip bir kontrolcüsü mevcut.


İngiltere ordusu tarafından alınmaya başlayan bu insansız hava araçları, yakında ABD ordusu tarafından da alınacak. Özellikle nokta operasyonları gibi sessizlik ve gözlem gerektiren sahalarda kullanımı planlanan Drone, hafif boyutlarıyla özel harekat birimlerinin ekipmanları arasına kısa zamanda gireceğe benziyor. Umarız Türk Ordusu da bu tür teknolojik cihazları geliştirip envanterine katabilir.

Otomobillere de Android Geldi, Trafiğin Akışı ve Hayatımız Değişti

YORUMLAR