Askerlik Yoklama İşlemleri e-Devlet Üzerinden Yapılacak

Askerlik Yoklama E Devlet

Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan "e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi"nde sona yaklaşıldı. Proje tamamlandığında askerlik çağına giren yükümlüler, askerlik yoklaması işlemlerini e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formları artık e-Devlet sistemi üzerinden doldurulabilecek ve aile hekimine giderek yoklama işlemleri yapılabilecek. Vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi için yürütülen bu proje kapsamında, yükümlüler artık sağlık muayenelerini askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatabilecek, bağlı oldukları aile hekimlerine giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek. Bu sayede, daha önce askerlik şubelerine 2 kez gidilerek yapılan işlemler, artık tek seferde, sadece alınan raporun teslim edilmesiyle tamamlanabilecek.

Söz konusu işlemler e-Devlet üzerinden "Askerlik Yoklaması" başlığında, pilot uygulama kapsamında Manisa ve Ankara'da başlatılmıştı. Pilot uygulama sürecinde yapılan teknik ve uygulamaya yönelik düzenlemelerin ardından hizmetin, 14 Mayıs'tan itibaren ülke genelinde kullanıma açılacağı belirtiliyor.

e-Devlet üzerinden yapılacak olan "Askerlik Yoklaması" hizmetinin yurt genelinde kullanıma açılmasıyla, vatandaşlara sunulan hizmetin hızlandırılması, askerlik şubelerine gitmeden hızlı ve etkin olarak işlemlerin sonuçlandırılması hedefleniyor. Yeni uygulama, bürokratik işlemleri azaltıp maliyetleri düşürmesinin yanısıra, aile hekimlerinin sistematik yapıyla daha bütüncül ve sağlıklı şekilde askerlik yoklaması sağlık muayenesi işlemlerini yapabilmeleri mümkün hale getirilecek.

e-Devlet üzerinden ASAL yoklama başvurusunu buraya tıklayarak yapabilirsiniz.