Assassin's Creed Origins AMD Ekran Kartlarını Hiç Sevmedi

Ubisoft'un geçtiğimiz günlerde resmi olarak oyuncuların beğenisine sunduğu Assassin's Creed Origins, AMD ekran kartı kullanıcılarının tepkisini çekecek gibi görünüyor.

Devasa bir açık dünyaya sahip olan Assassin's Creed Origins yüksek grafik kalitesi ile dikkat çekmekte. Bu kalitede grafikleri bilgisayarınızda görebilmek için de haliyle pahalı donanımlara para dökmeniz gerekiyor. Eğer tercihinizi AMD'den yana kullandıysanız ve oyundan paranızın hakkını verecek bir performans alamamaktan şikayetçiyseniz bu durumun ekran kartınıza özel bir durum olmadığını bilmenizde fayda var. Anlaşılan o ki; Assassin's Creed Origins, optimizasyon konusunda Nvidia'ya ağırlık vermiş.

Oyun dünyasının en büyük medya kaynaklarından biri olan PC Gamer üzerinde Assassin's Creed Origins'in benchmark sonuçları paylaşıldı ve bu benchmark testlerinde yeni nesil Nvidia ekran kartlarıyla, AMD Vega mimarisini ve bir önceki nesil Polaris mimarisini kullanan AMD ekran kartları karşılaştırıldı. Test sonuçlarının geneline göz attığımızda oyunun Ultra ayarlarında ve 1080p çözünürlükte AMD Vega 64 ve Vega 56, 60 FPS'nin altındaki ortalama FPS değerleriyle 6 GB Nvidia GTX 1060 ekran kartının gerisinde kalıyor. Vega 64 ve 56, Nvidia'nın daha üst segment olan GTX 1070 ve GTX 1080 ekran kartlarına rakip olarak üretilmiş ekran kartlarıydı; fakat bu tablodaki yerleri gerçekten üzücü. RX 580 ve RX 570 ekran kartları ise yüksek video belleklerine rağmen daha düşük video belleğe sahip 3 GB'lık GTX 1060'ın gerisinde kalıyorlar. Medium ayarlarda ise Vega 64 ve 56, 60 FPS barajını aşsalar da 3 GB'lık GTX 1060'ın gerisinde kalıyorlar.

Ubisoft, daha önceki Assassin's Creed oyunlarının geliştirilme aşamasında Nvidia ile sıkı bir şekilde çalışarak oyunlarını bu marka kartlar için özel olarak optimize etmişti. Aynı işbirliğinin Assassin's Creed Origins'te de devam ettiğini görüyoruz. AMD'nin ekran kartı piyasasında daha iyi bir yer edinebilmesi için benzer işbirliklerinin sayısını artırması gerektiği söylenebilir. Ürettiğiniz ekran kartı ne kadar güçlü olursa olsun, doğru optimizasyonun var olmaması, Assassin's Creed örneğinde olduğu gibi bu kartların gerçek performanslarının ortaya çıkamamasına sebep oluyor.

YORUMLAR