Aston Martin'in Lüks Denizaltısına Dair Detaylar Ortaya Çıktı

Aston Martin'in Lüks Denizaltısına Dair Detaylar Ortaya Çıktı

Lüks araçlarıyla tanınan İngiliz otomotiv devi Aston Martin ile Florida merkezli denizaltı üreticisi Triton Submarines, geçtiğimiz yıl oldukça ilginç bir ortaklığa giderek, lüks denizaltı üreteceklerini açıklamıştı.  İki dev şirket, dünyanın ilk lüks segment kişisel denizaltısının üretim örneğini tamamladı.

Aston Martin'in tasarımsal dehası ile Triton Submarines'in denizaltı üretimindeki deneyiminden doğacak olan "Project Neptune" adındaki lüks denizaltı sınırlı sayıda üretilecek.

aston martin denizaltı yapacak

İngiliz otomobil üreticisi, geçtiğimiz yılın Eylül ayında Triton Submarines ile ortaklık kurduğunu açıkladığında büyük bir heyecan yaratmıştı. Otomobil ruhunu yansıtacak şık ve şüphesiz ki pahalı bir denizaltı üzerinde çalışan ikili, ilk somut adımı attı.

Bolca 'mühendislik ve estetik' vadeden bu projenin ilk üretim örneği nihayet tamamlandı. Dünyanın en küçük ve en hafif denizaltısı olması planlanan Project Neptune, 10 km/s bir hıza sahip olacak. Bu hız, Triton Submarines'in halihazırdaki amiral gemisi 3300/3'ün tam dört katı. 

lüks denizaltı aston martin

Dünyanın ilk lüks segment denizaltısı, 500 metre derinliğe kadar inebiliyor. Gücünü 30 kWh kapasiteli bataryasından alan Neptune, 12 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Yaklaşık 4 ton ağırlığında olan denizaltı, 3 kişilik yolcu kapasitesine sahip olacak. 

Tasarım tarafında ise sorumluluk tamamen Aston Martin'de. İngiliz otomobil üreticisinin araçlarında gördüğümüz şık kokpit tasarımını, Neptune'de göreceğiz. Lüks segmentteki bir spor otomobilinin ruhunu tamamen yansıtacak olan denizaltı, karbon fiber bir yapıya sahip olacak. Aracın koltuklarında ise yüksek kalitede el dikişi deri malzeme kullanılacak.

aston martin denizaltı

Özel siparişle sınırlı sayıda üretilmesi planlanan Neptune'ün fiyatı hakkındaki detaylar henüz belli olmadı; Ancak Triton'un standart denizaltısının fiyatı yaklaşık 4 milyon dolar civarında. Bu fiyatın üzerine bir de Aston Martin'in imzasını eklediğimizde, ortaya dudak uçuklatabilecek bir etiketin çıkması oldukça muhtemel görünüyor.