Aston Martin’in Yeni SUV’u Yalnızca Benzinli Motorla Gelebilir

Aston Martin SUV

Söylentilere göre Aston Martin yeni bir SUV üzerinde çalışıyor ve Varekai adını taşıyacak olan bu SUV önümüzdeki yıl tanıtılacak. Aston Martin son dönemde elektrikli otomobiller üzerine odaklanmıştı ve bu alanda planlar yapıyordu ancak gelecek olan yeni SUV modeli bu planın dışında yer alıyor.

Yapılan açıklamalara ve gelen haberlere bakılırsa, Varekai adını taşıyacak olan bu yeni SUV’un elektrikli, hibrit ya da dizel versiyonları olmayacak ve sadece benzinli versiyonu üretilecek.

Aston Martin CEO’su Andy Palmer, Automative News'e verdiği bir röportajda, “Bence dizel araçların ömrünün sınırlı olduğu ve bir geleceğinin olmayacağı uzun zamandır biliniyordu. Dizel araçlar eninde sonunda ömrünü tamamlayarak yok olacaklar.” diyerek dizel motor seçeneğine neden sıcak bakmadıklarını açıkladı. 

Aslında Aston Martin’in DBX SUV konsepti Varekai, ilk defa duyurulduğunda bir elektrikli araç olarak duyurulmuştu ancak gelen bilgilere göre bu araçta bir elektrikli motor ya da elektrikli aktarma organları bulunmayacak. Varekai, turboşarjlı V12 ve V8 motor seçenekleriyle pazara girecek gibi görünüyor. Bu da demek oluyor ki Aston Martin’in yeni SUV’u pazarda, Rolls-Royce Cullinan, Lamborghini Urus ve Bentley Bentayga gibi rakiplerle mücadele edecek.

Aston Martin’in DBX SUV konseptinin elektrikli bir araç olmaması, şirketin elektrikli araçlardan uzaklaştığı anlamına gelmiyor. Aston Martin’in bir elektrikli araç da üreteceği ancak bunu, Aston Martin’in sahibi olduğu ve lüks araçlar üreten bir marka olan Lagonda üzerinden yapacağı söyleniyor. Ayrıca Aston Martin’in elektrikli sedan otomobili olan Rapide modelinin de 2019 yılında yollarda olması bekleniyor.