Astronot Peggy Whitson, Dünyaya Rekorlarla Döndü

Astronot Peggy Whitson, Dünyaya Rekorlarla Döndü

57 yaşındaki Amerikalı kadın astronot Dr. Peggy Whitson, 288 gün sonra uzay istasyonundan ayrıldı ve iki meslektaşıyla birlikte Soyuz kapsülü ile Kazakistan'a iniş yaptı.

Dünya rekortmeni astronot Peggy Whitson ile beraber dünyaya dönen diğer ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) ekip arkadaşları, ABD'den astronot Jack Fischer ve Rus kozmonot Fyodor Yurchikhin oldular. Dün dünyaya doğru 17:30 sularında yola çıkan ekip, 21:22'de Kazakistan'a iniş yaptılar.

Böylece Whitson, toplamda 665 gün uzayda kalarak "uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı" ve "uzayda en uzun süre kalan kadın" unvanlarına sahip olan astronot olarak geri dönmüş oldu. Whitson'un rekorları bu kadarla da kalmıyor, "Uzaya giden en yaşlı kadın" rekorunun da sahibi olan 57 yaşındaki astronot, tüm bunların yanı sıra en fazla uzay yürüyüşü yapan kadın rekorunu da elinde tutuyor.

Aşağıdaki videoda Dr. Peggy Whitson'un dünyaya dönmeden önce ISS istasyonundan yaptığı dönüş yolculuğu konuşmasını izleyebilirsiniz.

İlk kez 2002 yılında uzaya giden, 2008'de Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) komutasını devralan ilk kadın astronot olan Dr. Whitson, son görevinde de ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) komutasını nisan başında astronot Shane Kimbrough'dan devralmıştı.

En Yaşlı Kadın Astronot, Erkeklerin Rekorunu da Kırdı

60 Yaşındaki Astronot, Uzayda Rekor Kırmayı Hedefliyor

YORUMLAR