Astronot Uzayda 911'i Arayınca NASA Acil Duruma Geçti

Andre kuipers 911

Bir süre Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalan ve döndükten sonra Hollanda resmi devlet kanalına konuşan Hollandalı astronot, istasyonda yanlışlıkla 911’i aradığını anlattı. Yanlışlıkla 911’i arayan astronot, aramanın ardından NASA’nın acil duruma geçtiğini söyledi.

Avrupa Uzay Ajansı bünyesinde uzay görevlerinde yer alan André Kuipers, NASA’nın iletişim merkezi Houston üzerinden bir arama yaparken, tuşlaması gereken bir rakamı kaçırarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin acil servis numarası olan 911’i (Türkiye’deki 112, 155, 110 gibi bütün numaraların bir araya getirilmiş hali) aradı.

“Eğer uzaydaysanız bütün aramaları Houston üzerinden yapıyordunuz. NASA merkezi dışında bir yeri aramak için öncelikle 9’u tuşluyor, sonrasında uluslararası görüşme yapmak istiyorsanız 011’e basıyorsunuz” diyen Kuipers, uluslararası bir arama yapmak isterken 0’a basmayı unuttuğunu ve otomatik olarak acil servisi aramış bulunduğunu belirtti.

 

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 911’in aranmasından sonra alarm durumuna geçen NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi görevlileri, hangi hattan 911’in arandığını ve sorunun ne olduğunu çözmeye çalıştılar. “Bir hata yapmıştım. Ertesi gün şu mesajı içeren bir e-posta geldi: 911’i mi aradın?” diyen Hollandalı astronot, NASA çalışanlarına şaka yaptığını ve elektronik postaya “Yere düştüm ve acil durum çağrılarıma cevap vermediniz, ben de 911’i aradım” şeklinde geri dönüş yaptığını belirtti.

Ortada küçük bir yanlışlığın olduğunun fark edilmesinin ardından sorun olmadığını anlaşılırken, 60 yaşındaki astronot 9 gün boyunca istasyonda kalmış ve insan fizyolojisi, biyolojisi, mikrobiyolojisi, fizik, Dünya gözlemi, eğitim ve teknoloji üzerine 21 farklı deney gerçekleştirmişti.