ASUS, HTC'yi Alma Planları Yapıyor

ASUS, HTC'yi Alma Planları Yapıyor

Son çıkardığı amiral gemisi One M9 ile beklentileri karşılayamayan HTC, ASUS'un radarına girdi. HTC'yi satın alma ile ilgili süreç hakkında konuşan ASUS yönetim kurulu başkanı Johhny Shih, HTC'yi satın alma planının gerçek olduğunu belirtti.

Resmi olarak ortaya çıkan satın alma sürecine rağmen ASUS'un HTC'yi satın almasına düşük ihtimal veriliyor. Bunun en büyük nedeni ise ASUS'un organik büyüme ile ilerleyen bir yapıya sahip olması ve bugüne kadar bu stratejilerine bağlı kalması.

ZenFone serisi ile Android pazarında kendine büyük bir pay bulan ASUS, tam olarak beklendiği gibi organik şekilde büyümeye devam ediyor. HTC ise kar elde etmesine rağmen eski gücünden uzak durumda. Bunu fırsata dönüştürmek isteyen ASUS, HTC'yi bünyesine katma planları yapıyor.

Yakın zamanda çıkardığı ZenFone 2 ile de Android mobil cihaz piyasasına damga vuracak olan ASUS, yavaş yavaş batı piysasını da hedef almaya başlıyor.

Mobil sektörde olduğu kadar PC ve laptop sektörlerinde de başarısını sürdüren ASUS'un HTC'yi satın alması her iki firma içinde çok olumlu sonuçlar doğurur diye tahmin ediyorum. Çünkü HTC'nin mobil sektörde göz ardı edilemeyecek bir tecrübesi bulunuyor. Özellikle One serisi cihazlarının tasarımları ile neredeyse tüm ödülleri toparlayan HTC'nin ASUS'a en büyük katkısı cihaz tasarımlarında olabilir.

2014 yılında beklenilen değerlere ulaşamayarak küçülen HTC, 2015 yılının ilk çeyreğinde 11 milyon dolar net kar açıkladı. Fakat yazı başında da söylediğim gibi One M9 ile beklentileri karşılamayan HTC, 2015'in ikinci çeyreği için büyük ihtimalle zarar açıklayacak. Bu durum HTC açısından pek iç açıcı değil elbette ve bu nedenle onlarda ASUS'un satın almasına sıcak bakıyor olabilirler.

ASUS'un Tayvan'lı üretici HTC ile ciddi olarak ilgilendiğini resmi olarak açıklayan yönetim kurulu başkanı Johnny Shih'ten sonra bize beklemek ve süreci takip etmek kalıyor. ASUS ve HTC arasında geçen satış süreci hakkında daha fazla bilgi elimize geçtiğinde sizlere iletmeye devam edeceğiz.

BlackBerry, Android Telefon Üretmeyi Düşünüyor

YORUMLAR