Atatürk Havalimanı Üzerinde Drone Uçurdu, Neredeyse Hapse Giriyordu

Atatürk Havalimanı Üzerinde Drone Uçurdu, Neredeyse Hapse Giriyordu

Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçuran Aspet Manukyan adlı kişiye,  "Trafik güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Ancak Manukyan'ın cezası 5 yıl ertelendi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün şikayeti üzerine, İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı uçurduğu iddia edilen Aspet Manukyan, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada önce 10 ay hapis, sonra 5 sene ceza ertelemesi ve sonunda da beraat kararı ile karşılaştı. Sanık Manukyan, kullandığı cihazın insansız  hava aracı statüsünde olmadığını, akıllı oyuncak statüsünde olduğunu ifade ederek kendini savunarak, “Atatürk havaalanının uçuş yasağının olduğu alanda bu oyuncağı uçurmadım” dedi.

Savcılar sanığın, “Hava trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçundan cezalandırılmasını talep ettiler. Duruşma sonrası, 19. Ceza Dairesi, Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 11 Kasım 2016 tarihli beraat kararı kaldırıldı ve sanık Manukyan’a, “Hava trafiğini tehlikeye sokmak” suçundan 1 yıl hapis cezası verildi.

Bu kararın akabinde, Manukyan’ın cezasını iyi halden 10 aya indiren mahkeme, hemen ardından da bu cezayı da 5 yıl süre ile erteledi.

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

DroneGunTüfeği Uçan Kaçan Her Drone’u Avlayabiliyor

Drone Savar Teknolojisinde Öncü Ülke Türkiye

YORUMLAR