Atılan Tweetlerden Zihinsel Sağlık Taraması Yapan Algoritma Geliştirildi

Atılan Tweetlerden Zihinsel Sağlık Taraması Yapan Algoritma Geliştirildi

Harvard Ünivesitesi ve Stanford Üniversitesi'nden araştırmacıların geliştirdikleri yeni algoritma, kullanıcıların attığı tweetlerden zihinsel sağlık taraması yapabilecek ve ihtiyaç duydukları profesyonel yardımı almalarına rehberlik edecek. 

Bilim insanlarının yaptığı birçok araştırma, aşırı sosyal medya kullanımının insanları bunalıma sürüklediğini ortaya koyuyor. Peki, sosyal medyada paylaşılan yazılardan yola çıkarak klinik depresyon gibi zihinsel sağlık konularını öngörmeye yardımcı olmanın bir yolu olabilir mi? Kesinlikle.

Harvard Ünivesitesi ve Stanford Üniversitesi'nden araştırmacılar, depresyon ya da travma sonrası stres bozukluğu ile ilişkili olabilecek değişiklikleri görmek için yüzlerce Twitter kullanıcısının verilerini analiz ettiler. Zihinsel sağlık sorunlarının belirtilerini tanımlayan algoritma, insanlara ihtiyaç duydukları yardımı daha önce  almalarına yardımcı olabilir.

Proje araştırmacısı Chris Danforth, "Sosyal medyada aktif olan ve psikiyatr tarafından depresyon veya TSSB tanısı konmuş kişileri araştırmamıza dahil ettik" dedi. Danforth, "Kullanıcıların attıkları tweetlerin bir alt kümesini oluşturarak, Twitter'daki davranışları ile günlük hayattaki davranışları arasındaki farkı saptamak için bir algoritma yarattık" derken, geliştirdikleri algoritmanın zihinsel sağlık sorunları yaşayan insanları tespit edebileceğini ifade etti.

Danforth, "Klinik depresyonda, dilbilimsel belirteçlerden bazıları, "hayır", "asla" ve "ölüm" gibi daha az olumlu kelimelerin kullanılmasıdır. Mutsuz bir insanın mutsuz sözleri kullanacağı açıktır; ancak insanların sosyal medyada zaman içinde paylaştıkları yazıların analizini bu kapasitede gözlemlemek, çok daha net sonuçları bizlere verebilir" ifadelerini kullandı.

Projenin bir başka araştırmacısı olan Katharina Lix, algoritmanın zihinsel sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yardımcı olacağını söyledi. "Hastanın ilk değerlendirmesinde, bu teknolojiyi destekleyici bir araç olarak kullanan doktorlar, tanı koyma aşamasında çok daha emin olabilir" diyen Lix, sosyal medya verilerinin yalnızca hastanın isteği dahilinde kullanılabileceğini de sözlerine ekledi. 

YORUMLAR