ATM'lerden Bitcoin Satın Alınabilecek

ATM'lerden Bitcoin Satın Alınabilecek

Filipin merkezli Union Bank of Philippines adlı bir banka, hayata geçirdiği kripto para ATM uygulamasıyla müşterilerinin bitcoin ve diğer coinleri satın almalarına imkan sağlıyor.

Kripto para piyasası eski günlerinden bir hayli uzak olsa da, hala ilgi görüyor. Filipin ticari bankası Union Bank of Philippines, yaptığı açıklamada, kripto para ATM uygulaması başlattığını duyurdu.

Banka, müşterilerin ülkenin ulusal parası ile bitcoin gibi kripto para birimlerini alıp satma imkanı tanıyan ATM makinesinin şimdilik yalnızca merkez şubede hizmet vereceğini belirtti. 

Union Bank of Philippines, kripto para ATM uygulamasını başlatan ilk banka değil. 2017 yılında Slovenya merkezli LON adlı bir banka, hizmete soktuğu ATM makinesiyle müşterilerine bitcoin satın alma imkanı tanımıştı; ancak söz konusu makine doğrudan Bitcoin satışı yapmıyordu. Müşteriler, makineden aldıkları bir makbuz ile bir kripto para borsasından bitcoin alabiliyorlardı. 

 

 

Benzer şekilde Avusturya’da sadece bitcoin için kurulan Bitcoin-Bank isimli bir banka, müşterilerine ATM’ler aracılığıyla kripto para alım-satın imkanı vermişti.

2017’nin sonlarında 20 bin doları geçen bitcoin, piyasaya hacmini 336 milyar 43 milyon dolara çıkartarak tarihi bir rekor kırmıştı.

Endüstri 4.0 devriminin yeni para birimi olarak gösterilen Bitcoin, eski günlerini mumla arıyor. Dolar karşısında günden güne değer kaybeden sanal para birimi, şu sıralar 3.635,96 dolardan işlem görüyor.