ATMACA Füzesinin Vurduğu Geminin Son Hali! (Video)

ATMACA füzesinin vurduğu geminin son halini merak edenler için 51 saniye uzunluğunda bir video yayımlandı. İşte yayımlanan videoya ilişkin bütün ayrıntılar!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ATMACA füzesinin vurduğu geminin ne hale geldiğini gösteren bir video yayımladı. 51 saniye uzunluğundaki video, füzenin ne kadar güçlü ve etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

ATMACA Füzesinin Vurduğu Gemi Bu Hale Geldi

ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk milli gemisavar füzesi ATMACA'nın son test aşaması dün gerçekleştirilmişti. Milli gemisavar füzesi, son test aşamasında ilk kez bir gemi hedefini tam isabet ile vurarak büyük bir başarı elde etmişti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Mavi Vatanın Çelik Kılıcı ATMACA’nın vurduğu hedef gemiye ne olduğunu merak ediyor musunuz? Milli gemisavar füzemiz çok güçlü ve etkin! Tebrikler Roketsan" ifadelerini kullanarak ATMACA'nın tam isabet ile vurduğu geminin son halini paylaştı.

STM ALPAGU Mühimmatlı Atış Testini Başarıyla Geçti
TEKNOLOJİ

STM ALPAGU Mühimmatlı Atış Testini Başarıyla Geçti

STM mühendisleri tarafından geliştirilen taşınabilir sabit kanatlı akıllı mühimmat sistemi ALPAGU, mühammatlı atış testini başarılı bir şekilde tamamladı.

Bakan Varank tarafından paylaşılan 51 saniye uzunluğundaki videoyu aşağdı yer alan tweet üzerinden izleyebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi Twitter hesabı üzerinden su üstü harbinde Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile geliştirilen gemisavar füzesinin gemiyi tam isabet ile vurma anına ait görüntüleri paylaşmıştı. Videoya aşağıda yer alan oynatıcı üzerinden göz atabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Mavi Vatanımızın Çelik Kılıcı ATMACA Gemisavar Füzemiz, bugün envantere girişi öncesi gerçekleştirilen son test atışında ilk kez bir gemi hedefini tam isabetle vurmayı başardı. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Donanmamıza hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullanmıştı.

ATMACA Füzesi Özellikleri Neler?

 • Otonom
 • Düşük radar izi
 • Yüksek hassasiyet
 • Tüm hava şartlarında görev yapabilir
 • Karşı tedbirlere dayanıklı
 • Veri bağı ile hedef güncelleme, yeniden saldırı, görev iptal yeteneği
 • Üç boyutlu görev planlama
 • Su üstü ve su altı platformlarından kara ve su üstü hedeflerine karşı angajman
 • Su üstü platformlardan su üstü hedeflere karşı angajman
 • Hedef seçimi
 • Uzun menzil

Su üstü harbinde Deniz Kuvvetlerinin harekât ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen füze, 220 kilometre menzile sahip. Yüksek hassasiyete sahip olan gemisavar füzesi, hücumbot, fırkateyn ve korvetlerde kullanılabiliyor.

Harp başlığı 250 kilogram ağırlığında olan füze, tüm hava şartlarında görev yapabilme yeteneğine sahip. Düşük radar izi yeteneği ile dikkat çeken ATMACA'da yeniden saldırı, görev iptal yetneeği veri bağı ile hedef güncelleme gibi kabiliyetler de mevcut.

YORUMLAR