Atmosfer Dışına Çıkan Uzay Aracının Muhteşem Görüntüsü

ESA iss

İzlediğimiz bazı film sahneleri ya da oyunlardaki kimi anlar bize gerçekten çok uzak gelebiliyorlar. Fakat bu sefer gerçek hayattaki bir görüntü, bize sanki bir film sahnesiymiş gibi göründü! Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yörüngeye gönderilen bir uzay aracının atmosfer dışına çıkış anları kameraya alındı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Perşembe günü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan astronot Alexander Gerst’in alınma anlarını içeren bir video yayınlamıştı. Yayınlanan videoya dikkatli bakıldığındaysa çok az görülür anların kameralara yansıdığı görüldü. Yayınlanan görüntülerde, benzer tarihlerde Kazakistan’dan uzaya fırlatılan Rus Progress MS-10 kargo uzay aracının, atmosfer dışına çıkışı görüldü. Fırlatılışın kameralara yansımasıyla birlikte operatörler görüntüleri oraya doğru yönlendirdiler ve ortaya harika bir video çıkmasını sağladılar.

Görüntüleri çeken uzay gemisiyle Dünya’ya dönen Gerst ise Twitter adresi üzerinden, “Bu tamamen gerçek. Bir uzay aracının Dünya dışına nasıl çıktığını, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan böyle görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Muhteşem görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamasının yanı sıra ESA tarafından istasyona gönderilen kargo aracı, Rus yapımı Soyuz-FG roketinde yaşanan arıza sebebiyle, uzun süredir ISS’e giden ilk araç olma özelliğini de taşıyor. NASA’nın istasyona gitmeyi bırakması ve Rusya ile taşımacılık konusunda anlaşmasının ardından ISS’e giden tek ülke Rusya olarak kalmış, Rus roketinde oluşan arızayla istasyonun tüm döngüsü bozulmuştu.