Audi, 2 Bin R8 Modelini Yangın Riski Nedeniyle Geri Çağırıyor

Audi, 2 Bin R8 Modelini Yangın Riski Nedeniyle Geri Çağırıyor

Alman otomotiv devi Audi, yangın riski nedeniyle neredeyse 2 bin R8 modelini geri çağırıyor.

Otomobil dünyasının trend belirleyen markalarından birisi olan Audi, 2017-2018 model R8 Coupe ve R8 Spyder model araçlarını geri çağırdığını açıkladı. Toplam 1.916 aracı kapsayan bu geri çağırmanın sebebi ise motorlardaki yangın riski.

Öte yandan araçların kaçının sahipli ya da hala bayilerde olduğu henüz belli değil, ancak bayilerde olan otomobillerin geri çağırma işlemi tamamlanana kadar satışına izin verilmeyecek.

Söz konusu sorunun, araçların yüksek hız manevralarından sonra ortaya çıkma tehlikesi bulunuyor. Otomobil üreticisine göre, belirli yüksek hız ve manevra durumları, şanzıman sıvısının havalandırma hortumundan sızmasına neden olabilir. Eğer sızan sıvı herhangi bir sıcak motor bileşeni ile temas eders yangına sebep olabilir.

Neyse ki, Audi'nin bu problemi düzeltmek için bir planı var. Araç sahipleri araçlarını tekrar satıcıya götürmek zorunda kalacaklar. Bu noktada teknisyenler mevcut havalandırma hortumunu yeni bir çift havalandırma hortumuyla değiştirecekler. Ayrıca diğer tüm geri çağırmalarda olduğu gibi bu işlem de tamamen ücretsiz olacak.

Alman devi, geri çağırma işleminin 31 Ekim’de başlayacağını söylerken, hem bayilerin hem de etkilenen araç sahiplerinin bilgilendirileceğini belirtti.