Avrasya Tüneli Açıldı

Avrasya Tüneli Açıldı

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nin açılışı nihayet yapıldı. Deniz tabanının altından kara yoluyla araçların geçiş yapabileceği tünel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açıldı. 

Bilindiği üzere İstanbul'un en büyük sorunlarından biri trafik. Bu soruna çözüm bulabilmek adına son yıllarda hükümet tarafından önemli atılımlar yapıldı. Önce Marmaray projesinin hayata geçirildiğini gördük, şimdi ise Avrasya Tüneli'nin açıldığına tanıklık ediyoruz. İstanbul'un iki yakası arasındaki geçiş mesafesini 15 dakikaya düşürecek tünelden, günlük 100 binin üzerinde aracın geçmesi bekleniyor. 
Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki süreyi önemli ölçüde azaltacak Avrasya tüneli, deprem ve tsunami gibi doğal afetlerden etkilenmeyecek. Bu proje için 5.4 kilometrelik deniz tabanına özel bir teknolojiyle iki katlı tünel inşa edildi. Ayrıca, Avrupa ve Asya yakalarında 9.2 kilometrelik yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları yapıldı. Tünelim ihalesi ise 12 Haziran 2007'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce gerçekleştirildi.

Yüksek Teknoloji Altyapısı ile Deniz Altında 4.5G Keyfi

Avrasya Tüneli projesi fiber güçlü LTE altyapısını da denizin altına getiriyor. Türk Telekom CEO'su Paul Doany'nin yaptığı açıklamaya göre, kullanıcılar tüneldeyken kesintisiz iletişim hizmeti alabilecekler. Turkcell Şebeke Teknolojileri Grup Başkanı Gediz Sezgin ise, deniz seviyesinden 106 metre derine inen 5,4 kilometrelik Avrasya Tüneli'nde 4,5G hizmeti vereceklerini ifade etti.
Tünelde 7 gün 24 saat izlendiği kapalı devre kamera sistemi, olay algılama sistemleri, haberleşme ve ihbar sistemleri bulunuyor. Günün her dakikası güvenli ve kesintisiz trafik akışı sağlayacak Avrasya Tüneli, yüksek teknoloji altyapısıyla hız kontrolü de sağlayacak. Bu arada maksimum hızın 70 olarak belirlendiğini de söylemeden geçmeyelim.
Avrasya tünelinin geçiş ücretleri ise otomobil için 4 dolar+KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV karşılığı Türk lirası olacak. Sürücüler tünel geçiş ücretini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) aracılığıyla ödeyebilecek. 

YORUMLAR