Avrupa Birliği, Facebook'a Yaptırımlar Uygulayabilir

Avrupa Birliği Facebook Yaptırımlar

AB komisyonu, tüketici kurallarına uygun davranıp davranmadığı konusunda, sosyal medya devi Facebook’u bir süredir yakından takip ediyor. Komisyon üyelerinden Vera Jourova, Facebook’un kurallara uygun davranmaması durumunda ciddi yaptırımlarla karşılaşacağını açıkladı.

Facebook’un AB tüketici kurallarına uygun davranmasının son derece kritik olduğunun altını çizen Jourova, aksi halde yaptırımların yakın zamanda başlayacağına dikkat çekti. Brüksel'deki AB Komisyonu'nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Jourova, Facebook'un kullanım koşullarını AB tüketici kurallarına uygun biçimde düzenlemesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Adalet, Tüketiciler ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Üyesi Vera Jourova, AB komisyonu ve Facebook arasında devam eden görüşmelerde artık 'sabırlarının sonuna geldiklerini' belirterek, "Yıl sonuna kadar talep edilen değişiklikler tam olarak yerine getirilmezse, tüketici temsilcilerine şirkete yönelik hızlı biçimde yaptırım çağrısında bulunuyorum. Bu görüşmeler çok uzun süredir devam ediyor. Şimdi söz yerine eylem zamanı." şeklinde konuştu.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Nisan ayında platformun kullanım koşullarında değişiklikler yapmıştı. AB komisyonu, bu kullanım koşullarında yer alan bazı maddelerin Facebook’un hizmetleri hakkında gerçekleri yansıtmadığı ve yanıltıcı sunumlar içerdiği görüşünü savunuyor.