Avrupa Birliği Plastik Kullanımına Sınırlama Getiriyor

Avrupa Birliği Plastik Kullanımına Sınırlama Getiriyor

Avrupa Komisyonu, tek kullanımlık plastik ürünleri tamamen yasaklamak ve diğer plastiklerin kullanım oranlarını azaltmak için harekete geçti. Karbon emisyon oranlarını ve denizlerdeki kirliliği azaltmak adına çok önemli bir adım atan Komisyon, tasarıyı Avrupa Parlamentosunun onayına sundu. 

Avrupa Komisyonunun, AB hükümetleri ve Avrupa Parlamentosunun onayına sunduğu tasarı, tek kullanımlık plastik ürünlerin tamamen yasaklanmasını ve diğerlerinin kullanım oranının azaltılmasını öngörüyor. 

Söz konusu yasağın kapsamına, plastik çatal bıçak takımları, tabaklar, pipetler ve balon çubukları giriyor. Ayrıca AB ülkeleri, plastik gıda kaplarının ücretsiz dağıtımını ve kullanımını azaltıcı politikalar izlemek zorunda kalacak. 

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen yaptığı açıklamada, “Plastik gündelik hayatta harika bir araç olabilir, ancak bunları yüksek bir sorumluluk bilinciyle kullanmamız gerekiyor. Bizim sunduğumuz öneri, iş dünyasının ve tüketicilerin sürdürülebilir alternatiflere yönelmesine yardımcı olacak”  ifadelerini kullandı.

Komisyonun önerisi uyarınca, üye devletler 2025 yılına kadar tek kullanımlık plastik içecek şişelerinin yüzde 90'ını toplamak zorunda kalacaklar. Ayrıca üreticilerin, plastik yönetimindeki maliyetleri azaltması ve atıkların nasıl bertaraf edileceğini belirtmesi zorunlu olacak. 

Komisyon, bu öneriyle birlikte müşterilerin 2025’e kadar yılda 6,5 milyar euro harcamadan kurtulacağını ve yıllık 3,4 milyon ton karbondioksit salınımının engelleneceğini öngörüyor.

Araştırmacılar, 70 yıldan bu yana yaklaşık 9,1 milyar ton plastik üretildiğini ve dünyadaki toplam plastik atık sayısının 6,3 milyar tonu bulduğunu söylüyor. 1 litrelik plastik şişenin üretimi için 100 ml ham petrol kullanıldığını belirten araştırmacılar, gelecekte bu soruna bir çözüm bulunamaması halinde okyanusların kullanılmaz bir hale gelebileceği konusunda uyarıyor.