Avrupa Birliği Terör İçeriklerine Karşı Önlem Alıyor

Avrupa Birliği Terör İçeriklerine Karşı Önlem Alıyor

Avrupa Birliği (AB) liderleri, bugün ve yarın bir araya gelerek bu hafta içinde internet ortamındaki terör içeriklerinin kaldırılmasını ele alacaklar.

Toplantıyı yönetecek olan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 22-23 Haziran tarihlerinde yapılacak bu önemli zirvede, özellikle son günlerde terörizmin büyük bir tehdit oluşturduğu Avrupa'da, radikal görüşlerin siber ağlar vasıtasıyla yayılmasını önlemek

Yapılacak olan bu zirvenin, ulusal devletleri bağlamayacağı çünkü karara bağlanacak olan politikaların uygulanmasının AB hükümetlerinee bağlı olduğu da net olarak AB liderlerine bildirildi.

AB özellikle son aylarda, terör konusunda internet sektörüyle işbirliğinin artırılmasına son derece önem veriyor. AB Topluluğu, terörist bir propagandanın, internete yüklenmesinin hemen ardından geçen ilk birkaç saat içinde kitlelere ulaştığına ve  en büyük etki oluşturduğuna da dikkat çekiyor. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Bu nedenle, endüstiriyi, terörist materyali yayan veya şiddeti teşvik eden içeriği otomatik olarak algılayacak ve kaldıracak araçlar geliştirebilmeleri için teşvik etmeliyiz." diyerek konu hakkında AB üyeleri ile birlikte bir uzlaşma sağlamanın vaktinin geldiğini de savunuyor.

Facebook AB Baskısına Dayanamadı Privacy Shield Anlaşmasını İmzaladı

Ah! Bu Google'ın AB'den Çektiği, 9 Milyar Dolar Ceza Daha Yedi

YORUMLAR