Avrupa Birliği'nden Sonra Google Şimdi Kendi Evinde de Tekelcilik Suçlamasıyla Karşı Karşıya

Avrupa Birliği'nden Sonra Google Şimdi Kendi Evinde de Tekelcilik Suçlamasıyla Karşı Karşıya

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Android hakkında tekelcilik suçlaması ABD’ye sıçradı. Google’ı zor zamanlar bekliyor.

Financial Times ve Bloomberg haber kaynaklarına göre,  ABD anti tröst araştırma makamları Google'ın arama motoru ve  Android konusunda herhangi bir yolsuzluk yapıp yapmadığını araştırıyorlar. Google hali hazırda Avrupa Birliği Komisyonu tarafından aynı suçlamayla yargılanıyor. AB Komisyonu' da, Google ve Android’in Avrupa’da piyasaları ele geçirmeye çalıştığını iddia ediyordu.

Küçük ölçekli şirketlerin piyasada tutunamaması için Google ve Android’in çeşitli uygulamalar kullanarak tekelci bir zihniyet uyguladığını iddiaları Nisan ayından beri AB adalet divanlarını meşgul ediyordu. Şimdi aynı iddia Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde Google’ın aynı şüpheyle mercek altına alınmasına yol açtı.

Google’ın Android için geliştirdiği uygulamaların çok uluslu tekelcilik anlayışını desteklediği, bazı uygulamaların potansiyel müşterilere seçme şansı tanımadığı ve bilinçli yönlendirme yapıldığı iddiası bu araştırmanın temelini oluşturuyor. Bu iddiaya göre Google arama motoru da adil çalışan bir altyapıya sahip değil, mobil ve web aramalarında yanlış algoritmalar kullanarak tüketicinin seçim hakkını ihlal ediyor.

Kıtalar arası tekelcilik suçlamaları Android ve Google’ı bakalım nasıl etkileyecek. Ancak görünen o ki, Google 2016 yılında bayağı terleyecek.

Avrupa Birliği Komisyonu Google'ın Sonu mu Olacak?

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

YORUMLAR