Türkiye Çok Kanallı Alışverişte Avrupa'nın En İyi Gelişme Gösteren Ülkesi Oldu

Google'ın yapmış olduğu araştırma, Türkiye'nin çok kanallı alışverişte Avrupa'nın zirvesinde olduğunu gösteriyor. İşte araştırmanın detayları!

Türkiye Çok Kanallı Alışverişte Avrupa'nın En İyi Gelişme Gösteren Ülkesi Oldu

E-ticarete yapılan yatırımlar, fiziksel mağazalarda yaşanan dönüşümler ve yeni pazarlama stratejileri derken hepsini bir araya getiren çok kanallı alışveriş, son dönemde popülaritesini artırdı. Google da pandemi sonrası değişen perakende ve tüketici dünyasının güncel durumunu incelemek amacıyla Çok Kanallı Perakende Araştırması gerçekleştirdi.

Pandeminin etkilerini yitirmesiyle birlikte alışveriş trendlerinin merkezine çok kanallı alışveriş konsepti yerleşti. Ancak tüm dünyada yavaş yavaş gelişmeye başlayan bu trendin kullanıcılar üzerindeki etkisi ve talepleri yeni yeni şekillenmeye başladı. Google da bu alanda sektöre destek olacak bir araştırma gerçekleştirdi.

Almanya, Hollanda, Belçika, Türkiye, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya’dan oluşan 8 ülkeden ve 137 perakendecinin değerlendirilmesiyle gerçekleştirilen Çok Kanallı Perakende Araştırması; tüketicilerin nasıl alışveriş yaptığını, mağaza ve çevrimiçi kanallardan alışveriş yaparken onlar için neyin önemli olduğunu anlamak amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma kapsamında çok kanallı müşteri deneyimi mobil öncelikli bir yaklaşımla incelendi ve satın alma ve iade de dâhil olmak üzere çevrimiçi, sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve mağaza içi deneyimleri değerlendirildi.

Türkiye Çok Kanallı Alışverişte Avrupa'nın En İyi Gelişme Gösteren Ülkesi Oldu

Türkiye'de Tüketicilerin %91'i Alışverişten Önce Araştırma Yapıyor

Çok kanallı alışveriş, tüketicilerin daha iyi satın alma kararları vermesini sağlamak için en iyi perakende ve online ürünlerini bir araya getiriyor, bu yüzden alışveriş yapanların %62’si çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Araştırma, Türkiye’deki tüketicilerin %91’inin mağazada alışveriş yapmadan önce de online olarak araştırma yaptığını gösteriyor.

Yine araştırma sonuçlarına göre tüketiciler neden belirli bir kanaldan alışverişi tercih ettiklerini şu cevaplarla açıklıyorlar:

  • Çevrimiçi satın almayı tercih eden tüketiciler ürün incelemelerini okuyabilirim (%79)
  • Ödeme şeklim konusunda daha esnek olabilirim, seçmek ve satın almak çok kolay (%78)
  • Ürünlere göz atmak ve seçmek daha kolay (%87)
  • Satın almadan önce bir şeyleri görebilir ve dokunabilirim (%79)

Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler, Türkiye’deki perakende sektörünün bazı konulara daha fazla yoğunlaşmasını talep ediyor. Bu konuların başında mağazadan teslim al hizmeti, telefon desteği, çoklu kanal temelli hediye çekleri yer alırken, satın alma deneyimi öncesinde keşif ve karar aşamasındayken ürün, stok, teslimat, iade gibi bilgilerin proaktif olarak tüketici ile paylaşılması da tüketicinin ağırlık verilmesini istediği alanlar olarak dikkat çekiyor.

YORUMLAR