Avrupa Komisyonu, Telif Hakları Yasası ile Tekrar Gündemde

Avrupa Komisyonu, Telif Hakları Yasası ile Tekrar Gündemde

Avrupa Komisyonu, Google’ın peşini bir türlü bırakmıyor. Google’ın yanında Facebook’u da ilgilendiren yeni bir telif hakları yasasına imza atan Avrupa Komisyonu’nun bu kararı ne anlama geliyor? Haberimizin devamında.

Avrupa Komisyonu’nun bu yeni tasarısının detaylarına indiğimizde medya şirketlerine yeni bir gelir kaynağı açabileceğini söyleyebiliriz. Bu tasarıda, medya içeriklerinin üretiminin kaliteli ve sağlıklı olmasının gerekliliğine vurgu yapılıyor ve bu sürekliliğin sağlanması için gelir kanallarının da aktif olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Yeni yasa tasarısının kabul edilip edilmeyeceğini henüz kestiremiyoruz. Ancak, geçmişte yaşanan durumları göz önüne aldığımızda, Avrupalı medya şirketlerinin çok güç durumda kalacağını söyleyebiliriz. Google News’in İspanya’da kullanıma kapatılması sebebiyle bazı kanalların yaklaşık yüzde 14-15’lere kadar trafik kaybına uğradığını duymuştuk. Doğal olarak bu trafik kaybı da elde edilen gelirlere de yansımıştı. Yayınlanan başka bir rapora göre de Facebook, Twitter gibi platformların Birleşik Krallık’taki gazetelere 2026 yılına kadar 500 milyon sterline mal olacağı yer alıyor. Bu da gelir elde etme konusunda oldukça sert bir mücadele olacağını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Cümlelerimizi sonlandırmadan önce, Avrupa Komisyonu’nun bu tasarıda henüz kesin bir tavır koymadığını belirtmek isteriz. Bu taslağa göre inisiyatif tamamen dijital yayıncılara bırakılıyor. Yani içeriklerini koruyabilirler veya Facebook, Twitter ve Google gibi devlerle mücadele edebilirler. Bu konudaki yeni gelişmeleri takip ediyor olacağız ve sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Google’ı Çok Fena Köşeye Sıkıştırdı

YORUMLAR