Avrupa Uzay Ajansı'nın Kayıp Robotunu NASA Buldu

Avrupa Uzay Ajansı'nın Kayıp Robotunu NASA Buldu

Yaklaşık 3 gün önce Mars yüzeyine iniş yaparken bir anda ortadan kaybolan Avrupa Uzay Ajansı'nın Schiaparelli robotunu NASA buldu. 7 senedir uzayda görev yapan robotun Mars yüzeyindeki paramparça olmuş hali NASA'nın uzay araçları tarafından fark edildi.

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya Federal Uzay Ajansı'nın ortaklaşa olarak yürüttüğü bir çalışma kapsamında 7 sene önce Mars'ta hayatı aramak için uzaya gönderilen Schiaparelli adlı robot bir anda ortadan kaybolmuştu. 19 Ekim günü Mars yüzeyine inişten 50 saniye önce bir anda sinyali kesilen aracın akıbeti kısa bir süre sonra belli oldu. Geçtiğimiz gün NASA'nın Mars'ta görev yapan bir aracı tarafından fark edilen Schiaparelli'nin parçalanmış halinin Mars yüzeyine düştüğü anlaşıldı. 

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklama ile NASA'nın Mars uydusunun çektiği görüntülerde Schiaparelli'nin yaklaşık 2-4 kilometro yükseklikten Mars yüzeyine düştüğü ve modülün parçalandığı belirtildi. Beklenenin dışında davranış gösterdiği de söylenen Schiaparelli robotunun 577 kilogram ağırlığında olduğu ve aracın paraşütünün erken açılmış olabileceği açıklandı. İşte NASA'nın uydusu tarafından çekilen o fotoğraflar;

Çin'in Ardından Şimdi de Rusya Uzaya Astronot Gönderdi

İçerisinde 2 Astronot Bulunan Uzay Aracı Başarılı Şekilde Fırlatıldı

Avrupa Uzay Kurumu Marsta Robotunu Kaybetti

YORUMLAR