Avrupa Uzay Kurumu Marsta Robotunu Kaybetti

Avrupa Uzay Kurumu Marsta Robotunu Kaybetti

Mars gezegeninde araştırma yapmak sadece ABD’nin tekelinde değil elbette. ESA yani Avrupa Uzay Kurumu’da gezegen üzerinde araştırma yapmak için 7 yıl önce bir keşif robotunu gezegene göndermişti.

Avrupa Uzay Kurumu keşif robotu Schiaparelli'nin radyo sinyalleri Mars'a inmesi beklenen zamandan bir dakika önce kaybolduğu rapor edildi.

Avrupa Uzay Kurumu bugün neredeyse 500 milyon kilometre yol alan Schiaparelli adlı bu küçük keşif robotunun akıbeti bilinmiyor. Avrupa Uzay Kurumu'nun gezegenlerle ilgili çalışmalarından sorumlu Andrea Accomazzo, bugün kurumun Almanya'nın Darmstadt kentindeki kontrol merkezinden internet üzerinden bir basın toplantısı yaparak robotu kaybettiklerini itiraf etti. Yetkili, robotun iniş koşullarının belirlenemediğini, aracın iniş sırasında yüzeye çarpıp parçalanmış olma olasılığını hesaplamak için bile birçok verinin incelenmesi gerektiğini söyledi.

Robotun inerken yüzeye çarparak parçalanmış olmasından korkuluyor. Çünkü Amerikalıların göndermiş olduğu bir başka uydu, ESA’nın Schiaparelli aracına çağrı sinyali göndermiş ve geri cevap alamamış.

 Türkiye'de Uzay Teknolojisi İçin Önemli Bir Adım Atıldı

İçerisinde 2 Astronot Bulunan Uzay Aracı Başarılı Şekilde Fırlatıldı

YORUMLAR