Avrupa'da İnternet Artık Ücretsiz Oluyor!

Avrupa'da İnternet Artık Ücretsiz Oluyor!

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, "WiFi4EU" olarak adlandırılan ve AB üyesi ülkelerde kamuya açık alanlarda ücretsiz ve güvenli internet bağlantısını öngören bir yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, 98'e karşı 582 üyenin kabul oyuyla geçti.

Projenin ilk aşamada hastane, kütüphane, resmi kurumlar ve alışveriş merkezlerinde hayata geçirileceği de konuşuluyor.

EU News internet sitesinde dün yayınlanan haberlere göre, Portekiz Sosyal Demokrat parti üyesi Carlos Zorrinho'un parlamentoya sunduğu yasa tasarısı, AB vatandaşlarının gelir düzeylerine bakılmaksızın aynı kalitede internet erişimi olanağına kavuşabileceğini işaret ediyor. WiFi4EU projesi, çok yakında tüm Avrupa'da hizmet verebilecek.

Kabul edilen tasarı, ilk etapta Avrupa Birliği sınırları içinde bulunan 6 bin kadar noktada, kamusal alan ve binalarda ücretsiz internet hizmeti verilmesini öngörüyor.  Bu kamuya açık birimlere tüm hastaneler, kütüphaneler, resmi kuruluşlar ve alışveriş merkezleri de dahil olacak ve bu noktalara ücretsiz internet hizmeti verilmeye başlanacak.

Gerçekleştirilecek olan bu ücretsiz hizmet, reklam içermeyecek ve kullanıcıların güvenli bağlantı kullanmalarını da sağlayacak.

Yasa tasarısına göre, projeye dahil olan tüm AB şehirleri, 3 yıl boyunca kullanıcılardan herhangi bir abonelik ücreti talep etmeden servis edeceklerini de taahhüt edecekler.

Biz AKK’yi Kaldırmayı 2019’a Bıraktık Ama AB Sınırsız Wi-Fi ve 5G Servisine Başlıyor

Müjde! Wi-Fi İnternet Bağlantısından 100 Kat Hızlı İnternet Yolda

YORUMLAR