Avustralya'dan Google ve Facebook'a Sıkı Denetim

Avustralya Google Facebook Sıkı Denetim

Teknoloji devleri Google ve Facebook, önümüzdeki dönemlerde Avustralya’da sıkı denetimlerle karşı karşıya kalabilir. Çünkü Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Google ve Facebook için yeni bir düzenleme organı getirilmesini önerdi.

Komisyon, teknoloji devleri Facebook Inc, Alphabet Inc ve Google’ın ülkedeki çevrimiçi reklam ve haber pazarlarındaki üstünlüğünün kontrol edilmesi ve daha sıkı incelemeler yapılması için yeni bir düzenleme organı kurulması gerektiğini ifade etti.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims, "Belirli bir aşamaya geldiğinizde ve hem Google hem de Facebook'un sahip olduğu pazar gücünü elde ettiğinizde, özel sorumluluklarınız artıyor ve bu da ek inceleme anlamına geliyor." diye konuştu.

Şirketlerin muazzam pazar payına sahip olduklarını belirten Sims, Google'ın Avustralya'da yüzde 94'lük bir web arama payına sahip olduğunu söyledi. Ayrıca Sims, Google’ın reklam sıralaması için şeffaf olmayan bir yol izleyerek işletmelere, reklam verenleri üzerinden şirketlerini destekleme konusunda teşvik sağlayabileceğine değindi.

Google ve Facebook’un haber dağıtımı üzerinde çok fazla etkisi olduğunu belirten Sims, "Düzenleyici rolü fikrini göz önünde bulundurmak proaktif bir şeffaflık getirmek olur." dedi.