Ay'da 4K Çözünürlükle Sanal Bir Yolculuğa Çıkın!

NASA Ay turu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bugün itibarıyla yayınladığı yeni videoyla birlikte, Ay yüzeyinin en ince ayrıntısını 4K çözünürlükle gözler önüne serdi.

Ay’da bir tur başlığıyla yayınlanan nefes kesici görüntülerde, NASA tarafından uzaya gönderilen Ay Keşif Uydusu tarafından toplanılan detaylara yer verildi. Yaklaşık dokuz yıldır Ay’ın yörüngesinde dönen ve uyduya dair en ince detayları dahi görüntülemeyi başaran uzay aracının çektiği görüntüler bir araya getirilerek, yaklaşık beş dakikalık bir video oluşturuldu.

Ay turu, uydunun çeşitli arazi özelliklerini göstermek için birçok ilginç yerin bir araya getirilmesiyle ortaya çıkarıldı.” siyen NASA’nın Uzay Görselleştirme Stüdyosundan Eric Wright, “Bazı noktalar, Dünya’dan Ay’a bakan hem profesyonel hem de amatör gözlemciler için oldukça tanıdık gelecektir, bazılarıysa sadece uzaydan net olarak görülebilecek yerlerdir.” ifadesini kullandı.

Yayınlanan yeni videonun, 2011 yılında yayınlanan bir başka videoyla çok benzer olduğunun altını çizen Wright, aradan geçen süre zarfında elde edilen bilgilerle ve görüntülerle birlikte videonun daha iyi hale getirildiğini aktardı. Görüntülerde renk dağılımları ya da karışımlarıyla birlikte Ay’ın fiziksel özelliklerine yer verilmesinin yanı sıra yükseklik ve irtifa gibi detaylar da yer aldı.  Örneğin; Ay’ın Güney Kutbu-Aitken Havzası üzerinden uçulduğu sırada, havzanın 2,500km çapında ve 12km derinliğinde olduğu görülebildi. Tycho Krateri gibi görülmesi gereken yerleri de barındıran videoyu ise hemen aşağıdan rahatlıkla izleyebilirsiniz.

YORUMLAR