Ay'da İlk Tohum Filizlendi! İşte O Görüntüler

çin ay pamuk tohumu

Çin Ulusal Uzay Dairesi, Chang’e-4 görevi adı altında Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmıştı. Gönderdiği araçların içerisine bir takım tohumlar da yerleştiren uzay idaresi, pamuk tohumlarının filizlendiğini duyurdu. 

Chang’e-4 isimli görevle birlikte Ay’ın karanlık yüzeyine bir iniş aracı bir de gezici robot gönderen Çin, iniş aracının içerisinde bir takım tohumlar olduğunu dile getirmişti. Bu tohumların Ay yüzeyine ekileceğini aktaran Çin, bugün itibarıyla pamuk tohumlarının filizlenmeye başladığı müjdesini verdi. 

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı People’s Daily, pamuk tohumlarının filizlenişe dair fotoğrafları resmi Twitter hesabından paylaştı ve “insanlığın Ay'dak ilk biyolojik deneyinin sonucu" notunu düştü. Projenin baş tasarımcısı Profesör Şie Gengşin, South China Morning Post gazetesine yaptığı açıklamada, "Az yerçekimli ortamda bitki yetiştirme hakkında bilgi sahibi olmak, gelecekte uzayda bir üs kurmamız anlamında da bize yardımcı olacak" dedi.

Prof. Şie Gengşin, Ay’da yetiştirilecek pamuğun kıyafet yapımında kullanılabileceğini ya da patateslerin besin sağlayabileceğini aktardı. Keza Çin tarafından gerçekleştirilen deneylerin Mars’a kurulacak koloni açısından oldukça önemli olduğu biliniyordu. Çin'in resmi haber ajansı Şinhua, Dünya'dan Ay'a 20 gün süren yolcukta tohumların bir "biyolojik teknoloji" sayesinde pasif hale getirildiğini ve kontrol merkezinden araca gönderilen emir ile sulandıktan sonra tohumların büyümeye başladığını açıkladı.

Halihazırda kullandığımız teknolojiyle Mars’a gitmenin 2.5 yıl sürdüğü düşünülürse, Mars’tan malzeme tedariği için geri gelmek ve tekrar gitmek önemli bir zaman kaybına yol açacak. Üstüne Dünya’nın atmosferi ile yer çekimini geçerek uzaya çıkmnanın maliyetli ve zor olması, Mars görevini daha da zor hale getirecek. Bunun için Ay’da kurulacak bir fırlatma istasyonu sayesinde Mars ya da başka gezegenlere düzenlenecek geziler, daha mümkün hale getirilebilecek.