Ay'ın Karanlık Yüzüne İnen İlk Ülke Çin Oldu

Chang'e 4 karanlık taraf AY

Çin Halk Cumhuriyeti, uzay yarışındaki yerini sağlamlaştırmak adına önemli bir basamağı daha geçti. Uzun geliştirme sürecinin sonrasında hazırlanan Chang’e 4 aracı, Ay’ın karanlık yüzüne inmeyi başardı. Çin, başarılı iniş sonrasında, ABD ve Rusya tarafından gönderilen gözlem uydularının ardından karanlık tarafa inen ilk ülke oldu. Uzay aracı, Ay'ın yüzeyindeki en eski ve en derin krater olan Aitken havzasına inerek, bölgeyle ilgili önemli bilgiler elde etmeye başladı. Bugüne kadar Ay'ın karanlık tarafına gitmek iletişim açısından sıkıntılı olduğundan, bir türlü gerçekleştirilemiyordu. Çin önce Ay yörüngesine Chang'e 3 adını verdiği bir iletişim uydusu göndermişti. İlk uyduyu takiben Chang'e 4'ü fırlatan Çin, uzay aracını başarılı şekilde indirdi.

Çin Ulusal Uzay İdaresi CNSA, Ay’a göndereceği Chang’e 4 isimli uzay aracının geliştirme sürecine uzun yıllar önce başlamıştı. Başarılı geçen geliştirme aşamasının ardından bir süre önce uzaya fırlatılan uydu, Ay yörüngesine oturmuş ve görevi ifa etmek için beklemeye başlamıştı. Bugün Çin’in yerel saatiyle 10.26’da (TSİ 05.26) Chang’e 4 uzay aracı, Ay’ın karanlık yüzüne başarılı bir iniş yaptı. Çin televizyonu CCTV, bir çarpma krateri olan güney kutup tarafındaki Aitken Basin'e yapılan son inişin Ay'ın yüzeyinin 15 km üzerinden yapıldığını duyurdu.

Çin'in devlet kuruluşları China Daily ve CGTN görevin başarısıyla ilgili atılan ilk twitter mesajlarını silerek kafaları karıştırsa da daha sonra Ay'ın uzak tarafına ait uzay aracının çektiği ilk yakın plan resmi paylaştı.

Chang’e 4 hangi deneyleri yapacak?

Ay’ın karanlık yüzüne indirilen Chang’e 4, ilk düşük frekans radyo astronomi deneyi de dahil olmak üzere önemli görevlere sahip. Araç, düşük yer çekimi ortamında bitki gelişiminin olup olmayacağını ve kutup dairesinde su ya da diğer kaynakların varlığını inceleyecek.

Chang'e 4 aynı zamanda Ay yüzeyi ile güneş rüzgarları arasındaki etkileşimlere dair de araştırmalarda bulunacak. Bilim insanları, Ay'ın uzak tarafının Dünya kaynaklı elektromanyetik bir kalkanın etkisinde olduğu için solar patlamalar ve uzay ortamıyla ilgili ideal araştırma mekanlarından olduğu görüşünde. Çin Ulusal Uzay İdaresi CNSA'nın Ay Keşifleri yöneticisi Tongjie Liu, Chang'e 4 aracının kozmosun derinliklerinin dinleyebileceğini belirtti.