Ay'da Patates Yetiştirmek İçin Hazırlıklar Yapılıyor

Ay'da Patates Yetiştirmek İçin Hazırlıklar Yapılıyor

Çinli bilim adamları, uzun süredir yaptıkları çalışmaların ardından, gelecek yıl Ay'a gönderilecek olan Chang'e 4 göreviyle Ay yüzeyinde patates yetiştirmeyi deneyecekler. 

Çin'in başketin Pekin'de düzenlenen Global Space Exploration Conference (GLEX 2017) fuarında ülkenin bir sonraki Ay görevi Chang'e-4'te yapılacak çalışmalar tanıtılırken, Chongqing Üniversitesi tarafından geliştirilen, "Ay yüzeyinde mini eko sistem" projesi de gösterildi. 

Mini eko sistem olarak adlandırılan bu çalışmanın, aslında 18X16cm büyüklüğünde bir silindir olduğunu söyleyen yetkililer. Söz konusu bu silindirin içerisinde patates, böcek larvaları ve ipek böceği bulunacağını da belirttiler. Programın amacının silindirin içinde bulunan bitkilerin ve canlıların Ay'ın yüzeyinde yaşayıp yaşayamayacaklarını kontrol etmek olduğunu da açıkladılar.

2018 yılında düzenlenecek görevle birlikte Ay'a gönderilecek ve deneylere katılacak olan projenin başarılı olması durumunda, bu sistem Mars'ta kurulması planlanan koloninin hayatta kalması için de kullanılabilecek.

Çin'de faaliyet gösteren üniversitelerde çalışan 258 farklı bilim adamı tarafından çalışmaları sürdürülen yeni Ay göreviyle birlikte Çin, dördüncü kez Ay'a gitmiş olacak. İlk olarak 2007 yılında uyduya bir uzay aracı gönderen Çin, bütün Ay'ın haritasını çıkarmış ve iniş yapılabilecek en iyi yerleri tespit etmişti. 2010 yılında bir başka uzay aracılıya tekrar Ay yörüngesine giden ve daha detaylı bir harita çıkaran Çin, bu sefer dönüşte Ay'ın çevresinde dönmek üzere bir uydu da bırakmıştı. En sonunda 2 Aralık 2013 yılında fırlatılan uzay aracılığıyla Ay'ın yüzeyine iniş yapan ülke, çeşitli deneyler yapmış ve bir sonraki inişler için testler gerçekleştirmişti. Chang'e-4 de tüm bunların ardından Çin tarafından gerçekleştirilecek en kapsamlı Ay görevi olacak. 

40 Yıldır Çözülemeyen Uzaylı Sinyali Sonunda Açıklığa Kavuştu

NASA Uzayı Ateşe Vermeyi Planlıyor!

YORUMLAR