Az Uyuyan İnsanların Genetik Şifreleri Çözüldü

Günün önemli bir bölümünü uyku halinde geçirdiğimiz için az uyuyan insanlar bizlere son derece ilginç geliyor. Ancak yapılan bir araştırma aslında az uyuyan insanların daha çok genetik bir mutasyondan dolayı böyle bir özellik kazandığını ortaya çıkardı. İşte haberimizin detayları.

Uzmanlar tarafından genellikle günde en az 8 saat uyumak önerilir. Böylece vücudumuzun daha zinde olacağı ve günü daha verimli geçireceğimiz söylenir. Yapılan yeni bir araştırma ise aslında bunun böyle olmadığını gösteriyor. Günde 4 veya 5 saat uyumanın da insan sağlığı için yeterli olabileceği ortaya çıktı.

Az uyuyan insanlarla ilgili fare deneyi

Bilim insanları az uyuyan insanların nasıl bir genetiğe sahip olduğunu görebilmek için ilginç bir fare deneyi gerçekleştirdiler. Bu deneyde bir farenin sahip olduğu genler mutasyona uğratıldı. Az uyuyan insanlardaki genetik, farelere aktarılınca bu farelerin de en az 55 dakika daha az uyuduğu görüldü.

Neuron dergisinde yayınlanan makaleye göre bu gen mutasyonuna sahip kişiler, hem uyanıkken hem de uykunun REM gibi önemli bir aşamasında son derece dikkatli olabiliyor. Ayrıca gündelik hayat içerisinde daha aktif olduklarını söylemek mümkün. 

Tüm bu bilimsel çalışmalar değerlendirildiğinde az uyumanın aslında bazı insanlarda zindelik sebebi olduğu ortaya çıkıyor. Böylece çok uyumanın daha fazla zinde vücut sağlamadığı da ortaya çıktı. Peki sizce uzun süreli uykusuzluğun insan vücudunda ne tür etkileri oluyor? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR